Zabytki

Baszta Kotwiczników

InfoGdansk
17 marca, 2016
Zdjęcie: Baszta Kotwiczników pełniła też funkcję więzienia

Baszta została zbudowana w 1361 roku dla wzmocnienia obronności południowo-wschodniego narożnika umocnień Głównego Miasta i funkcjonującej w poblizu Bramy Kotwiczników. Tędy prowadziła droga łącząca Główne Miasto z Lastadią, ważnym obszarem stoczniowej produkcji.

Przez długie wieki funkcjonowała nazwa Ankerschmiedeturm, nawiązujaca do pracujących w pobliżu wyspecjalizowanych kowali. Powojenne tłumaczenie wiernie nawiązuje do wcześniejszego nazewnictwa.

Śmierć Szymona Materny

W latach 1570-75 basztę przebudowano według koncepcji Pawła van der Horne. W budynek wpleciono motywy nawiązujące do renesansu, m.in. lukarny i zdobiony komin. Po rozbudowie miejskich fortyfikacji baszta utraciła obronne znaczenie, zresztą już wcześniej była wykorzystywana jako więzienie. W tej wieży żywota dokonał Szymon Matern, który z obawy przed okrutną kaźnią sam pozbawił siebie życia. W okresie międzywojennym w ceglanej wieży funkcjonowało schronisko dla dziewcząt.

Podobno podczas oczyszczania dna pobliskiej Motławy (lata 70-te XX w.) na wysokości baszty znaleziono pozbawione czaszek szkielety zatem być może w obiekcie wykonywano też tajne egzekucje.

Zobacz też – Przydomowa oczyszczalnia biologiczna: krok po kroku do czystszego środowiska

Po wojnie zabytek odbudowano w nawiązaniu do renesansowej stylistyki, zrezygnowano z odtworzenia wzniesionych w czasach późniejszych przybudówek. Przez wiele lat wewnątrz funkcjonowały biura Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, obecnie w obiekcie działa stowarzyszenie kulturalne.