Wystawa “Wiatr od morza” została zorganizowana z okazji setnej rocznicy odbudowy polskiej niepodległości. Jej tematyka nawiązuje do postaci i twórczości Stefana Żeromskiego, który chętnie bywał na polskim Wybrzeżu, a w 1920 roku czynnie zaangażował się w działalność plebiscytową na nieodległym Powiślu.
Stefan Żeromski nie krył fascynacji morską tematyką
Wybitny literat nie krył fascynacji morską tematyką, wyrazem tych zachwytów stała się książka “Wiatr od morza” – zbiór powiązanych opowiadań dotyczących najważniejszych wydarzeń pomorskiej ziemi. Być może antyniemiecka wymowa tego dzieła pogrzebała szansę Stefana Żeromskiego na literacką Nagrodę Nobla.
W roli przewodnika chętnie Żeromskiemu służył Bernard Chrzanowski, nieprzypadkowo więc na gdyńskim nagrobku tego wybitnego działacza i patrioty inskrypcja “poruszył wiatr od morza”.
Do projektu wystawy “Wiatr od morza” zaproszono zarówno znanych artystów, jak też tych rozpoczynających malarską karierę. Twórcom nie stawiano formalnych ograniczeń, zatem postały dzieła według ich indywidualnego stylu i upodobań. Na wystawie prace: Janusza Akermanna, Kiejstuta Bereźnickiego, Mariusza Warasa, Marka Świeszewskiego i wielu innych. Dzieła nawiązują do kolejnych opowiadań ze wspomnianej książki Żeromskiego. Formułę poszerza ciekawy katalog – wydanie opowiadań wybitnego literata ilustrowane pracami z opisywanej wystawy.
Wystawa będzie prezentowana w różnych placówkach i instytucjach województwa pomorskiego.
Wiatr od morza. W sto lat później;
Muzeum Narodowe w Gdańsku;
Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów);
ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk;
Wystawa do 11 listopada 2018 roku.