Niedaleko

Ławka Asesora w Kartuzach

InfoGdansk
26 listopada, 2023
Zdjęcie: Ławka Asesora w Kartuzach.

Pomnikowa ławka upamiętnia Karla Pernina, który pracował w Kartuzach jako asesor sądowy, a po przejściu na zasłużoną emeryturę znakomicie propagował turystyczne i uzdrowiskowe walory rozwijającej się miejscowości.

Ławka Asesora znajduje się w przestrzeni punktu widokowego przy ulicy Chmieleńskiej, z którego podziwiać można panoramę Kartuz podkreśloną taflą Jeziora Karczemnego.

Karl Pernin – kartuski asesor

Karl Pernin pracował w Kartuzach jako asesor sądowy w latach 80-tych XIX wieku. Po przejściu na emeryturę zainteresował się bogactwem regionu, z tych krajoznawczych pasji zrodziło się napisane przez niego opracowanie „Przewodnik po Kaszubach i Borach Tucholskich”. Emerytowany asesor propagował piękno kaszubskiej przyrody i walory pieszych wędrówek.

Pomnikowa ławka poświęcona tej nietuzinkowej postaci powstała według projektu toruńskiego rzeźbiarza Tadeusza Porębskiego i została uroczyście odsłonięta w 2013 roku.

Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa, bo właśnie w tym miejscu Karl Pernin chętnie odpoczywał i z tej terenowej kulminacji podziwiał panoramę Kartuz malowniczo podkreśloną akwenem Jeziora Karczemnego.

Kartuskie jeziora i widoki

Jak dojść do Ławki Asesora? W pobliżu Kolegiaty Kartuskiej prowadzi ulica Chmieleńska, zatem można iść wzdłuż tej ulicy przez około kilometr, następnie należy skręcić w lewo. Warto jednak skorzystać z promenady, która oplata Jezioro Karczemne od zachodniej strony. Prace przy tym ciągu spacerowym dobiegły końca w 2019 roku, a malownicza trasa funkcjonuje pod nazwą Promenada Asesora.

Widok z sąsiedztwa Ławki Asesora rzeczywiście urzeka. Na tle jeziora widać linię kartuskiej zabudowy z charakterystyczną wieżą kościoła św. Kazimierza. W pobliżu opisywanego pomnika rozpoczynają się też trasy terenowe w wydaniu pieszym, rowerowym i nordic walking. Z ich wykorzystaniem dojść na przykład można do Łapalic z doskonale kojarzoną i niedokończoną budowlą o zamkowej architekturze.

Zobacz więcej – Zamek w Łapalicach

Karl Pernin w najczarniejszych snach nie mógł przewidzieć degradacji kartuskich jezior, która nastąpiła w drugiej połowie XX stulecia. Budowa tutejszej oczyszczalni ścieków dobiegła końca dopiero w latach 80-tych ubiegłego wieku, zatem przez długie wcześniejsze dekady miejskie nieczystości spływały do jezior okalających miejską zabudowę. Jezioro Karczemne było nawet uznane za najbardziej zanieczyszczone jezioro w Polsce!

Zobacz też – Tanie Hotele Gdańsk — zarezerwuj pobyt i poznaj to miasto

Dopiero ostatnie lata przyniosły odmianę tej zawstydzającej sytuacji. W ramach poprowadzonego z rozmachem projektu rewitalizacji kartuskich jezior nastąpiła odbudowa walorów przyrodniczych jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże.

Zakres działań objął usunięcie zanieczyszczonych osadów dennych, ich utylizację, odbudowę gatunków ryb drapieżnych i wiele innych.

Rewitalizacja jezior kartuskich była największym takim projektem w Polsce! Karl Pernin – ławeczkowy asesor – z pewnością wyraziłby wiele pochwał i aprobaty.