Narodowe Muzeum Morskie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów. Na pokład „Daru Pomorza” i „Sołdka” weszło podczas wakacyjnych miesięcy aż 76 tys. osób!
Statek-muzeum „Dar Pomorza” jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionych wakacji na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Niewiele mniej, bo 37 tys. zwiedziło zakamarki „Sołdka”, cumującego przy nabrzeżu wyspy Ołowianki w Gdańsku. Początek formularza
„Dar Pomorza” zachwyca od 114 lat
Trójmasztowy żaglowiec jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego. Imponująca sylwetka statku stanowi element na stałe wpisany w miejski krajobraz Gdyni. Wejście do wnętrz i na pokład pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej.
Chcesz szybko sprzedać bez prowizji mieszkanie, dom lub działkę? Zobacz więcej >
We wrześniu zwiedzanie „Daru Pomorza” możliwe jest od wtorku do niedzieli od 10:00-16:00.
„Sołdek” – legenda polskiej żeglugi handlowej
O frekwencyjnym sukcesie można mówić również w przypadku „Sołdka” – unikatowego zabytku techniki okrętowej. Rudowęglowiec zajmuje szczególne miejsce w gdańskim krajobrazie – jako miejska ikona i stały element nabrzeża wyspy Ołowianki. W lipcu „Sołdka” odwiedziło ponad 17 tysięcy osób, a w sierpniu blisko 20 tysięcy.
Turystów przyciąga również wystawa czasowa „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku” – fascynująca opowieść o czujnych celnikach i próbujących ich przechytrzyć przemytnikach.
Do końca września „Sołdek” dostępny jest dla zwiedzających: we wtorek, czwartek – niedzielę od 10:00-16:00, a w środę od 13:00-16:00.
Rekordowe Muzeum Rybołówstwa w Helu
Podczas tegorocznych wakacji sporym zainteresowaniem turystów cieszyło się również Muzeum Rybołówstwa w Helu. Oddział NMM prezentujący zarówno historię Helu, jak i tradycyjnego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów, w lipcu i sierpniu odwiedziło ponad 22 tys. gości.
Na uwagę zasługuje również liczba gości w Ośrodku Kultury Morskiej (19907), Spichlerzach na Ołowiance (18468) oraz Muzeum Zalewu Wiślanego (5093).
Zobacz też – Jak przebiega leczenie ostrogi piętowej? Co pomaga na to schorzenie?
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest obecnie najważniejszym muzeum w Polsce poświęconym historii morskiej, żegludze oraz powiązaniom Polski z Morzem Bałtyckim. Łączy w sobie tradycję i nowoczesność, inspirując i opowiadając historię w oparciu o dziedzictwo kulturowe związane z morzem.