Muzea

Turystyczne hity Narodowego Muzeum Morskiego

InfoGdansk
8 września, 2023
Zdjęcie: Muzealny "Dar Pomorza" od kilkudziesięciu lat cumuje w Gdyni. Fot. Narodowe Muzeum Morskie.

Narodowe Muzeum Morskie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów. Na pokład „Daru Pomorza” i „Sołdka” weszło podczas wakacyjnych miesięcy aż 76 tys. osób!

Statek-muzeum „Dar Pomorza” jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionych wakacji na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Niewiele mniej, bo 37 tys. zwiedziło zakamarki „Sołdka”, cumującego przy nabrzeżu wyspy Ołowianki w Gdańsku. Początek formularza

„Dar Pomorza” zachwyca od 114 lat

Trójmasztowy żaglowiec jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego. Imponująca sylwetka statku stanowi element na stałe wpisany w miejski krajobraz Gdyni. Wejście do wnętrz i na pokład pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej.

Chcesz szybko sprzedać bez prowizji mieszkanie, dom lub działkę? Zobacz więcej >

– W zabytkowych wnętrzach, takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia, zachowane zostały artefakty dokumentujące historię żaglowca i jego załóg. Miejscem szczególnym jest zaaranżowana kabina słynnego pisarza, kapitana żeglugi wielkiej Karola Olgierda Borchardta” – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

We wrześniu zwiedzanie „Daru Pomorza” możliwe jest od wtorku do niedzieli od 10:00-16:00.

„Sołdek” – legenda polskiej żeglugi handlowej

O frekwencyjnym sukcesie można mówić również w przypadku „Sołdka” – unikatowego zabytku techniki okrętowej. Rudowęglowiec zajmuje szczególne miejsce w gdańskim krajobrazie – jako miejska ikona i stały element nabrzeża wyspy Ołowianki. W lipcu „Sołdka” odwiedziło ponad 17 tysięcy osób, a w sierpniu blisko 20 tysięcy.

– Najważniejszym punktem wizyty na „Sołdku” jest wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”. Ekspozycja odkrywa świat historycznego parowca, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Prezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze, w jakich był budowany i eksploatowany „Sołdek”. Wystawę urozmaicają gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne – zachęca dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

Turystów przyciąga również wystawa czasowa „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku” – fascynująca opowieść o czujnych celnikach i próbujących ich przechytrzyć przemytnikach.

Muzealny „Sołdek” przy nabrzeżu Ołowianki. To pierwszy pełnomorski statek zbudowany od podstaw w powojennej Polsce.

Do końca września „Sołdek” dostępny jest dla zwiedzających: we wtorek, czwartek – niedzielę od 10:00-16:00, a w środę od 13:00-16:00.

Rekordowe Muzeum Rybołówstwa w Helu

Podczas tegorocznych wakacji sporym zainteresowaniem turystów cieszyło się również Muzeum Rybołówstwa w Helu. Oddział NMM prezentujący zarówno historię Helu, jak i tradycyjnego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów, w lipcu i sierpniu odwiedziło ponad 22 tys. gości.

Na uwagę zasługuje również liczba gości w Ośrodku Kultury Morskiej (19907), Spichlerzach na Ołowiance (18468) oraz Muzeum Zalewu Wiślanego (5093).

– Tak ogromne zainteresowanie turystów naszą ofertą potwierdza jedynie słuszność realizowanych przez nas inwestycji. Mamy nadzieję, że już w nadchodzącym sezonie letnim zwiedzający będą mogli podziwiać zmodernizowane wnętrza Żurawia, a nieco później – zupełnie nowy oddział w Łebie, czyli Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Snujemy również odważne plany dotyczące budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zobacz też – Jak przebiega leczenie ostrogi piętowej? Co pomaga na to schorzenie?

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest obecnie najważniejszym muzeum w Polsce poświęconym historii morskiej, żegludze oraz powiązaniom Polski z Morzem Bałtyckim. Łączy w sobie tradycję i nowoczesność, inspirując i opowiadając historię w oparciu o dziedzictwo kulturowe związane z morzem.