Coraz częściej możemy zauważyć, że współczesny sprzęt RTV czy AGD, mimo swej nowoczesności, cechuje się niską żywotnością. Wiele osób uważa, że to celowy zabieg producentów, którym zależy na tym, aby użytkownicy w krótkim czasie dokonywali wymiany starego sprzętu na nowy. Odkładając tę teorię na bok, zastanówmy się, w jaki sposób zadbać o sprzęt w gospodarstwie domowym, aby służył nam przez wiele lat.
Zadbaj o podstawy
Niemal wszystkie urządzenia RTV czy AGD we współczesnych domach są zasilane prądem. Dlatego należy zadbać o to, by źródło energii, płynące przez nasze gniazdka, było bezpieczne zarówno dla nas, jak i urządzeń.
Przede wszystkim sprawdź, czy z gniazdka płynie prąd o odpowiednich parametrach. Czy wiesz, że wiele uszkodzeń sprzętu i tym samym niebezpiecznych sytuacji wiąże się z zanikiem fazy? Dlatego np. w dużych firmach, na produkcji stosuje się czujniki zaniku fazy do trójfazowych instalacji elektrycznych, gdzie niezwykle ważna dla żywotności maszyny jest duża moc. Produkty te można zamówić w łatwy sposób on-line, np. wchodząc na tę stronę polskiego producenta: https://elcluwo.pl/kategoria-produktu/czujniki-zaniku-fazy/. Jeśli w swoim gospodarstwie domowym posiadasz jednofazową instalację, taki czujnik również pomoże ci w porę zapobiec przepaleniu się urządzenia czy jego uszkodzeniu. Ten prosty miernik może zadbać o twoje finanse, oszczędzając kosztów związanych z utylizacją zepsutego sprzętu i zakupem nowego.
Jeśli mówimy o instalacji elektrycznej, nie sposób nie wspomnieć o przeciążeniach związanych z działaniem wielu urządzeń jednocześnie. Czasami, w ferworze codzienności, zapominamy, by zachować umiar w stosowaniu urządzeń w jednym czasie, więc włączamy zarówno pralkę, odkurzacz, czajnik, suszarkę itp., narażając nasze przewody na duże obciążenia. Nie tylko może skutkować to wystrzeleniem bezpieczników, ale również nieodwracalnymi uszkodzeniami urządzeń, które sprawią, że nawet nowy sprzęt wyląduje na śmietniku. Zanim włączymy kolejne urządzenie, pamiętajmy, by zachować limit, złoty umiar.
Nie bez znaczenia są instrukcje dołączone przez producenta do zakupionego przez nas sprzętu. Najczęściej jednak, zamiast zostać przeczytane, lądują do śmietnika. Dopiero w momencie usterki nerwowo przeszukujemy dom lub internet w poszukiwaniu odpowiednich zapisów, mających pomóc nam naprawić wadliwość sprzętu. Tymczasem lepiej zapobiegać, niż naprawiać. Dlatego wnikliwe przeczytanie instrukcji i sięganie do niej zawsze w razie wątpliwości znacząco zwiększa żywotność urządzeń domowych.
Cykliczna konserwacja zapobiegnie uszkodzeniom sprzętu
Gdyby istniało podium dla najbardziej pomijanych elementów związanych z użytkowaniem sprzętu gospodarstwa domowego, z pewnością konserwacja urządzeń byłaby na drugim miejscu (tuż po nieczytanych instrukcjach). Nasze prace związane z urządzeniami najczęściej łączą się jedynie z powierzchniowym czyszczeniem zanieczyszczeń. Tymczasem właściwa konserwacja to także dbałość o ukryte elementy maszyny. Jakie elementy należą do podstawowych zabiegów konserwacyjnych i serwisowych?
- cykliczna wymiana filtrów wody, powietrza,
- regularne oliwienie stalowych elementów,
- odkamienianie,
- wymiana uszkodzonych części,
- czyszczenie i udrożnianie rur z zanieczyszczeń,
- systematyczne stosowanie środków konserwujących.
Co jest wspólnym mianownikiem tych zabiegów? Ich regularność. Tylko tak stosowane środki zapobiegną przetarciom, korozji czy niebezpiecznemu uszkodzeniu sprzętu domowego.
Warto więc połączyć właściwą konserwację, z odpowiedzialnym zarządzaniem energią i właściwą wiedzą, płynącą ze znajomości instrukcji.