Orszak Trzech Króli powraca na gdańskie ulice. Tegoroczny uroczysty przemarsz odbędzie się pod hasłem „Kłaniajcie się królowie!”.
Zatem w najbliższy poniedziałek 6 stycznia 2025 r. warto wyjść z domowych pieleszy i w oderwaniu od natłoku spraw codziennych wspólnie poświętować, pomyśleć o tym co w życiu najważniejsze.
XIV edycja Orszaku Trzech Króli w Gdańsku
Zawołanie „Kłaniajcie się królowie”” po raz pierwszy pojawiło się w pastorałce opublikowanej w 1931 roku we lwowskim śpiewniku Mieczysława Żukowskiego. Poniedziałkowe spotkanie będzie okazją do wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich kolęd, osobistych przemyśleń oraz spotkań z osobami w naszym życiu ważnymi i bliskimi.
Na czele Orszaku podążać będą prowadzeni przez gwiazdę Trzej Królowie ze Wschodu. Monarchom towarzyszyć będzie akompaniament werblistów oraz dziecięce grupy rycerzy, dam dworu oraz dworzan niosących dary.
Godz. 11.30 – zbiórka uczestników na ulicy Piwnej, na wysokości głównego wejścia do kościoła Mariackiego.
Po odśpiewaniu modlitwy Anioł Pański Orszak Trzech Króli wyruszy ulicą Piwną w kierunku Wielkiej Zbrojowni.
Spotkanie z królem Herodem – Na drodze do betlejemskiej stajenki stanie król Herod, który z pałacu w Wielkiej Zbrojowni groźbą, kłamstwem i manipulacją podejmie próbę zawrócenia pielgrzymów z obranej drogi. Bezskutecznie, rozśpiewany Orszak Trzech Króli będzie wytrwale kontynuować podjętą wędrówkę.
Wspólny przemarsz zakończy się przy Dworze Artusa.
Trzej Mędrcy złożą Świętej Rodzinie pokłon i ofiarują dary, następnie zostaną odśpiewane najpiękniejsze polskie kolędy. Na wszystkich uczestników czekają korony oraz śpiewniki kolędowe.
Orszak Trzech Króli w Gdańsku jest wydarzeniem kulturalno-religijnym organizowanym przez Parafię Najświętszej Maryi Panny i jej proboszcza Ireneusza Bradtke oraz Stowarzyszenie SUM przy wsparciu Stowarzyszenia Kulturalnego Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).
Patronat nad Orszakiem Trzech Króli sprawuje Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Arcybiskup Metropolita Gdański Tadeusz Wojda.
Dzień Objawienia Pańskiego – jedno z najstarszych świąt kościelnych
Opisywane święto jest też inaczej określane jako Dzień Objawienia Pańskiego oraz Święto Epifanii.
Obchodzone 6 stycznia zamyka cykl świąteczny związany z Bożym Narodzeniem. Według ewangelicznego przekazu do betlejemskiej stajenki przybyli trzej Mędrcy ze Wschodu, którzy podarowali Dzieciątku symboliczne dary: mirrę, złoto i kadzidło.
Święto Epifanii zostało w oficjalny kalendarz liturgiczny wprowadzone już na początku chrześcijańskich dziejów – w III wieku w kościele obrządku wschodniego i stuleciu kolejnym w kościele zachodnim. Dzień Objawienia Pańskiego jest więc jednym z najstarszych świąt wiary chrześcijańskiej.
Od wielu stuleci podróż Mędrców (zwanych też Królami lub Magami) stanowi jeden z najważniejszych wątków jasełek – przedstawień teatralnych o bożonarodzeniowej tematyce. Takie przedstawienia zyskały najpierw wielką popularność we Włoszech, a do ich dalszej popularyzacji przyczynili się wytrwali franciszkanie.
Zobacz też – Ruchoma szopka w kościele św. Trójcy
Franciszkanom zawdzięczamy też pełne radości szopki bożonarodzeniowe. Jedną z największych ruchomych szopek w Polsce zobaczyć można w gdańskim kościele św. Trójcy.
Orszak Trzech Króli w Polsce i na świecie
Jak w przypadku tak szeroko zakrojonych inicjatyw często bywa – początki orszakowej tematyki były skromne i nie zapowiadały późniejszego organizacyjnego i frekwencyjnego sukcesu.
W 2005 roku w warszawskiej szkole ’Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie Sternik odbyły się jasełka na skromnej scenie szkolnej.
Następne przedstawienia miały miejsce na scenie warszawskiego teatru „Buffo”, a w 2009 roku Orszak Trzech Króli po raz pierwszy odbył się w plenerze – trzej Królowie wraz z rozśpiewanymi kolędnikami przemierzyli wtedy warszawskie ulice.
Dwa lata później do organizacji dołączyło kilka kolejnych miast, a potem wiele następnych… W 2016 roku Orszaki Trzech Króli zawitały w przestrzeni 420 miast w Polsce i za granicą, również w tak odległych krajach jak Rwanda i Ekwador.
Orszakowy scenariusz jest w każdej lokalizacji bardzo podobny, bo wyrasta z ewangelicznego i uniwersalnego przekazu o wytrwałości i trudach związanych z poszukiwaniem prawdy.
XIV edycja Orszaku Trzech Króli w Gdańsku;
6 stycznia 2025 r.;
Godz. 11.30 – zbiórka na ulicy Piwnej;
Od godziny 12.00 – przemarsz ulicami Piwną, Tkacką i Długą w stronę Dworu Artusa;
Pokłon Trzech Króli przed Dzieciątkiem i wręczenie darów;
Wspólne śpiewanie kolęd.