Imprezy

396. rocznica bitwy pod Oliwą

InfoGdansk
22 listopada, 2023

W najbliższą sobotę (25 listopada 2023 r.) w przestrzeni Głównego Miasta oraz w zabytkowej Bramie Nizinnej odbędą się obchody 396. rocznicy bitwy pod Oliwą.

Zaciekłe starcie rozegrało się rankiem 28 listopada 1627 roku, gdy na zaskoczone okręty szwedzkie z furią natarły jednostki floty Rzeczypospolitej…

396. rocznica bitwy pod Oliwą

Stowarzyszenie Kompania Kaperska i Projekt Wisłoujście zapraszają do wspólnego świętowania kolejnej, 396. rocznicy bitwy morskiej na redzie Gdańska, znanej jako bitwa pod Oliwą. Z tej okazji sporo będzie się dziać na gdańskich ulicach, a następnie w Klubie Morza Zejman w Bramie Nizinnej.

Obchody 396. rocznicy bitwy pod Oliwą – program

Godz. 16.45 – z Mostu Zielonego żołnierze i mieszczanie przejdą do grobu admirała Dickmanna
w Bazylice Mariackiej, gdzie złożone zostaną kwiaty;
Godz. 19.00 – Brama Nizinna – w mniej oficjalnej atmosferze będzie okazja do
wysłuchania opowieści związanych z bitwą i jej bohaterami, a następnie wspólnej zabawy.
Godz. 21.00 – koncert szantowy na żywo zagra Kptn Dżony Rabbit.

Wstęp wolny!

 

Warto raz jeszcze przypomnieć, rankiem 28 listopada 1627 roku z kotwicowiska przy Twierdzy Wisłoujście ruszyły do boju eskadry polskich okrętów pod dowództwem admirała Arenda Dickmanna.

Zaskoczone okręty szwedzkie przyjęły wyzwanie, w zaciekłym boju Szwedzi stracili dwa okręty,
po czym wrogie jednostki pośpiesznie uszły z akwenu bitwy. Niestety pod sam koniec starcia poległ admirał Arend Dickmann, pochowany kilka dni później w gdańskim kościele Mariackim.

Zwycięska potyczka dodała animuszu wojskom polskim walczącym w wyczerpującej wojnie o panowanie na ujściem Wisły, potwierdziła też słuszność kosztownego programu budowy floty królewskiej.

Bitwa pod Oliwą – pamięć o polskim zwycięstwie trwa…

Szwedzki okręt „Tigern” został zdobyty przez polskich marynarzy, natomiast galeon „Solen” zatonął, czego bezpośrednią przyczyną była eksplozja komór prochowych, podpalonych wcześniej przez własną załogę.

Zobacz więcej – Bitwa pod Oliwą 1627. Zmarnowane zwycięstwo

Temat zatopionego „Solena” powrócił po upływie ponad trzystu lat.. Podczas prac związanych z przygotowaniami do budowy Portu Północnego w październiku 1969 roku fachowcy z Gdańskiego Urzędu Morskiego i Polskiego Ratownictwa Okrętowego odkryli zalegającą na dnie intrygującą przeszkodę nawigacyjną. W znalezisku rozpoznano wrak szwedzkiego galeonu, co potwierdziły zabytki wydobyte w ramach przeprowadzonych z rozmachem badań podwodnych.

Ze względu na wielką wartość historyczną wrak został w nowatorski sposób przeholowany w bardziej bezpieczne miejsce.

Zobacz więcej – Nowe życie szwedzkiego „Solena”

Pamięć o polskim zwycięstwie trwa, czego dowodem organizowane kolejne rocznice, imprezy i konferencje naukowe.
Wielka w tym zasługa Kompanii Kaperskiej – grupy rekonstruktorów, którzy z wielkimi zapałem i skutecznością popularyzują historię floty polskiej z czasów panowania króla Zygmunta III Wazy.

Warto też wspomnień o działalności Narodowego Muzeum Morskiego. W siedzibie tej placówki – Spichlerzach na Ołowiance zobaczyć można bezcenne eksponaty i dzieła sztuki dotyczące tej jednej z niewielu polskich wiktorii morskich.

Zobacz też – Sercowe upominki na Walentynki – Pomysły kreatywne, uczuciowe i drobne

Do tego morskiego starcia nawiązuje również kamienny pomnik ustawiony na oliwskim wzgórzu.

O XVII-wiecznych zmaganiach o panowanie nad wodami Bałtyku będzie też przypominać przestrzeń rewitalizowanej Twierdzy Wisłoujście – planowane otwarcie już wiosną 2024 roku!