Impreza już się odbyła

Imprezy

Zrabowane polskie dzieła sztuki – ostatni jeńcy II wojny światowej

InfoGdansk
27 lutego, 2019

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki serdecznie zaprasza na spotkanie zatytułowane „Zrabowane polskie dzieła sztuki – ostatni jeńcy II wojny światowej”.

Magdalena Ogórek na tropie zrabowanych dzieł sztuki

Gościem Muzeum będzie dr Magdalena Ogórek, autorka książki „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”.

Spotkanie odbędzie się 6 marca br. (środa) o godzinie 17:00 w sali kinowej (poziom -3).
W tym samym dniu, o godzinie 12:00 w Sali Wystaw Czasowych nastąpi Otwarcie wystawy czasowej „Dziedzictwo utracone”.

Gdzie podziała się krakowska „Walka karnawału z postem” Brueghela, za której kopię płacono 20 milionów funtów? Dokąd powędrowały zrabowane płótna Fałata, gotyckie i renesansowe meble, cenne numizmaty? W swej książce, historyk sztuki, Magdalena Ogórek, prowadzi brawurowe śledztwo, tropiące niemiecką grabież dzieł sztuki z okupowanych ziem Rzeczpospolitej. Ślady prowadzą m.in. do zamku pod Wiedniem, w którym gromadzono zagrabione skarby kultury polskiej. Właściciel, jeszcze 70 lat po wojnie podpisywał się „Horst von Wächter, syn gubernatora”.

Generał SS, który ograbił Kraków

Otto von Wächter, austriacki baron SS, przyjaciel Himmlera, był prawą ręka Hansa Franka w okupowanym Krakowie. Ideał aryjczyka, koneser sztuki – powiększa swoje kolekcje o dzieła złupione pod Wawelem, a później o trofea ze Lwowa, dokąd przenosi się by założyć Ukraińcom SS-Galizien. Po klęsce Niemiec, na lewych papierach, trafia na ścieżkę przerzutową nazistów z Europy do Brazylii. Znajduje schronienie w Watykanie.

Dr Magdalena Ogórek prezentuje nowo odkryte dokumenty CIA, Centrum im. Szymona Wiesenthala, Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i archiwów Watykanu. Stara się wyjaśnić, kto stoi za tajemniczą śmiercią nad Tybrem. Kto oferuje na rynku antykwarycznym skarby zrabowane przez Wächtera? Kto zdecydował, że polscy urzędnicy nie chcieli przyjąć dzieł sztuki zwracanych Polsce przez syna zbrodniarza? Wielkie interesy, wielkie pieniądze. Śledztwo prowadzone w 8 krajach na 2 kontynentach. To nie teoria spiskowa. To „Akta Odessy” Fredericka Forsytha – w realu.

O Autorce:

Dr Magdalena Ogórek – publicystka, dr nauk humanistycznych, historyk Kościoła, wykładowca akademicki, komentatorka telewizyjna oraz dziennikarka. W 2017 r. dzięki jej staraniom powróciły do Krakowa trzy obiekty muzealne, wywiezione przez rodzinę Wächterów podczas II wojny światowej.

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki w atrakcyjnej cenie oraz uzyskania autografu Autorki.

INFORMACJE
Wydarzenie: Zrabowane polskie dzieła sztuki – ostatni jeńcy II wojny światowej. Spotkanie z dr Magdaleną Ogórek;
Muzeum II Wojny Światowej;
Plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk;
Miejsce: sala kinowa (poziom -3);
Czas: 6 marca 2019 r. godz. 17:00;
Wstęp wolny.