W czterech salach Ratusza Głównego Miasta zobaczyć można ponad 60 prac Wojciecha Siudmaka – wybitnego artysty działającego w nurcie realizmu fantastycznego. Jego twórczość zachwyca i inspiruje odbiorców z całego świata, a dzieła są ozdobą doskonale kojarzonych imprez kulturalnych i artystycznych.
Uwaga!! Wystawa przedłużona do 15 sierpnia!!
O dorobku Wojciecha Siudmaka z zachwytem wypowiadali się: George Lucas, Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud i Denis Villeneuve.
Wystawa prac Wojciecha Siudmaka w Ratuszu Głównego Miasta
O ostatniej z wymienionych wyżej postaci pisze się szczególnie często, Denis Villeneuve zmierzył się bowiem z ambitnym wyzwaniem ekranizacji „Diuny” i swoją filmową wizją świetnie zaprezentował słynną powieść Franka Herberta. Wyreżyserowana przez kanadyjskiego filmowca pierwsza część „Diuny” została na 94 ceremonii wręczenia nagród filmowych wyróżniona aż 6 Oskarowymi statuetkami.
W czterech salach Ratusza Głównego Miasta zobaczyć można ponad 60 prac wybitnego malarza. Dzieła Wojciecha Siudmaka zostały podzielone na części tematyczne: „Styl”, „Świat Diuny”, „Dialogi z literaturą” oraz „Poza czasem”.
Na tym nie koniec. W związku z wystawą odbędą się koncerty carillonowe, których repertuar będzie czerpać z nurtu muzyki fantastycznej. Natomiast w dniu 10 marca ogłoszony został konkurs „Siudmak. Poza czasem”, który adresowany jest do miłośników literatury S-F, a w szczególności do znawców uniwersum „Diuny”.
W drugiej połowie kwietnia 2023 r. odbędzie się spotkanie artysty z fanami, na którym laureaci wspomnianego konkursu otrzymają wyróżnienia i nagrody.
Artysta czerpie inspiracje między innymi z muzyki genialnych kompozytorów, dlatego osobne spotkanie dotyczyć będzie dzieł wykonanych pod wpływem twórczości Fryderyka Chopina. W trakcie tego spotkania na najstarszym gdańskim fortepianie zostaną wykonane utwory muzyczne pasujące do wybranych dzieł Wojciecha Siudmaka.
„Siudmak. Uniwersum” to pierwsza wystawa prac tego artysty w Gdańsku. Wcześniejsze wystawy w największych polskich muzeach przyciągnęły wielkie zainteresowanie i przyniosły znakomite sukcesy frekwencyjne.
„Diuna” – ponadczasowa opowieść
Wspomniana powieść „Diuna” uznawana jest za jedno z najwybitniejszych dzieł literackich w niełatwym nurcie literatury fantastycznej. Frank Herbert zanim zasiadł do literackiej budowy niezwykłego świata zajmował się między innymi połowem małży oraz dziennikarstwem radiowym i fotografią. Dzięki pisaniu przemówień dla senatora Guya Gordona nabył biegłości w operowaniu słowem pisanym, bez wątpienia zaznajomił się też z niuansami i zawiłościami świata polityki.
Drukowana w odcinkach powieść spotkała się (jak to zwykle bywa) z ostrożnym przyjęciem przez zawodowych krytyków, natomiast czytelnicy nie szczędzili pochwał i entuzjastycznych ocen. Książkowe wydanie „Diuny” ukazało się w 1965 roku, powieść doczekała się edycji na całym świecie i sprzedała w zawrotnej liczbie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy.
Akcja powieści toczy się na pustynnej planecie Arrakis i dotyczy rozgrywki politycznej o zasięgu obejmującym całą galaktykę. Do tego dochodzą liczne odwołania do tematyki mitologicznej, mesjanistycznej i ekologicznej. Technika odgrywa rolę ważnego, lecz słusznie oddalonego tła, dzięki temu dzieło jest odporne na upływ czasu, a czytelnikom daje możliwość interpretacji i własnych dopowiedzeń. Z takiego założenia wychodzi też Wojciech Siudmak, który unika dzieł „zamkniętych” i którego prace znakomicie współgrają z klimatem i duchem literackiego dzieła.
Ilustracje Wojciecha Siudmaka pojawiły się na przykład w „Diunie” wydanej przez REBIS, wspomniana edycja uznawana jest za jednio z najpiękniejszych wydań tej ponadczasowej powieści.
Wybitna twórczość Wojciecha Siudmaka
Wojciech Siudmak urodził się w 1942 roku w Wieluniu. Po studiach w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych wyjechał do Francji i tam kontynuował artystyczną edukację w École des Beaux-Arts w Paryżu.
Artysta od przeszło 50 lat mieszka i tworzy we Francji, wielki wpływ na jego artystyczne zainteresowania wywarły literackie dzieła z zakresu fantastyki, zwłaszcza twórczość Franka Herberta oraz Philipa K. Dycka. Artysta pasjonuje się tajemnicami Wszechświata, w rozważaniach odwołuje się do teorii i odkryć naukowych, z drugiej strony ciekawie czerpie z harmonii zawartej w muzyce najwybitniejszych kompozytorów.
Prace Wojciecha Siudmaka były wykorzystywane na potrzeby prestiżowych imprez kulturalnych i artystycznych. Jako jedyny twórca na świecie aż trzykrotnie przygotował plakat główny na Festiwal Filmowy w Cannes.
W 1989 roku prace polskiego mistrza były prezentowane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu. Dziesięć lat później artysta dostąpił wyjątkowego wyróżnienia, bo jego dzieła zostały pokazane na wystawie zorganizowanej w przestrzeni Wieży Eiffla i artystycznie wprowadzały widzów w nadchodzące III tysiąclecie.
Zobacz też – Wycieczka do Gdańska. Co warto zobaczyć w stolicy Pomorza?
Rok później (luty 2000 r.) odbyła się monumentalna projekcja dzieł artysty na fasadzie świątyni Ramzesa II w egipskim Luksorze.
Wojciech Siudmak otrzymał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń, wśród nich na przykład tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wielunia. Wspomniana miejscowość już rankiem 1 września 1939 roku doświadczyła okrucieństwa wojny, nieprzypadkowo więc właśnie w Wieluniu zobaczyć można rzeźbę Wojciecha Siudmaka „Wieczna miłość”, dzieło zawiera artystyczne wołanie o zachowanie i pielęgnację światowego pokoju.
Wystawa „Siudmak. Uniwersum” jest więc wydarzeniem o znakomitej randze artystycznej, wizytę warto połączyć ze zwiedzaniem wnętrz zabytkowego ratusza.
„Siudmak. Uniwersum”;
Wystawa w Ratuszu Głównego Miasta;
ul. Długa 46, 80-831 Gdańsk
Wystawa dostępna od środy do niedzieli w godzinach otwarcia muzeum;
Wystawa do 15 sierpnia 2023 r.