Impreza już się odbyła

Informacje

Wystawa „Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart” w Muzeum Narodowym w Gdańsku

InfoGdansk
8 kwietnia, 2019
Carl Borromäus Ruthart - Święty Benedykt rozpoznaje Totylę
Zdjęcie: Carl Borromäus Ruthart - Święty Benedykt rozpoznaje Totylę

Wystawa malarska w gdańskim Muzeum Narodowym opowiada o postaci i twórczości Carla Borromäusa Rutharta – cenionego malarza animalistycznego o wielce ciekawej drodze artystycznego i duchowego rozwoju.

O jego dzieciństwie i młodości niewiele wiadomo, Carl Borromäus Ruthart urodził się w rodzinie gdańskiego krawca, od połowy lat 50-tych XVII wieku udzielał się jako malarz we Włoszech, potem w Antwerpii, Regensburgu i Wiedniu. Jego twórczość dotyczyła wątków animalistycznych – tematyki polowań oraz walk zwierzęcych i była bardzo ceniona przez ówczesne kręgi arystokratyczne – spragnione nawiązań do męstwa, odwagi i oczywiście prestiżu. Artysta malował zwierzęta z wielką dbałością o anatomiczne szczegóły, jako tło przedstawiał kontekst mitologiczny lub biblijny.

Carl Borromäus Ruthart zrezygnował z artystycznej kariery i wstąpił do zakonu

W 1672 roku Ruthart zrezygnował z artystycznej kariery i wkrótce potem obrał drogę życia zakonnego. Jako ojciec Andreas udzielał się w klasztorze św. Euzebiusza w Rzymie, potem w Najświętszej Marii Panny Collemaggio w L’Aquila, zmarł w Abruzji w 1703 roku.
Pewnie nieprzypadkowo wstąpił do zgromadzenia celestynów, założycielem tego zakonu był św. Celestyn, który jako pierwszy papież w historii chrześcijaństwa zrezygnował z tronu piotrowego na rzecz klasztornej skromności i prostoty.

Na wystawie 32 niewypożyczane wcześniej obrazy z kolekcji Nazionale Museo d’Abruzzo, prezentowane dzieła dotyczą twórczości Rutharta z jego zakonnego rozdziału życia w L’Aquila. Tematyka dzieł dotyczy wątków animalistycznych oraz życia świętych Celestyna i Benedykta. Warto zwrócić uwagę na bozzetta płócien wykonanych przez artystę dla kościoła NMP Collemaggio w L’Aquila.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Nazionale Museo d’Abruzzo jest pierwszą monograficzną prezentacją prac Carla Borromäusa Rutharta w Polsce. Dzieła tego wybitnego artysty o gdańskim pochodzeniu są rozsiane w muzeach całego świata i cieszą się sporym zainteresowaniem na rynkach antykwarycznych.

Obrazy prezentowane są w Wielkim Refektarzu dawnego klasztoru franciszkańskiego.

INFORMACJE
Wystawa „Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart” w Muzeum Narodowym w Gdańsku;
Oddział Sztuki Dawnej,
Ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk;
Wystawa do 31 maja 2019 r.