Informacje

Wystawa „Idziemy nad polskie morze”

InfoGdansk
26 maja, 2020
Zdjęcie: Zaślubiny Polski z morzem. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Wystawa została otwarta w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem – ważnego wątku odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej. Lokalizacja wystawy jest więc nieprzypadkowa, bo wspomniana uroczystość odbyła się 10 lutego 1920 roku w Pucku – mieście z bogatymi tradycjami polskiego i królewskiego portu wojennego.

Zaślubiny Polski z morzem

Tytuł „Idziemy nad polskie morze” nawiązuje do rozkazu wydanego przez generała Józefa Hallera w styczniu 1920 roku. Słowa szybko zmieniły się w fakty, bo w kolejnych tygodniach oddziały „Błękitnej Armii” wkroczyły do wielu miejscowości Pomorza i były entuzjastycznie witane przez lokalną ludność narodowości polskiej.

Kulminacją tych radosnych wydarzeń był przyjazd polskiej delegacji do Pucka w dniu 10 lutego 1920 roku i symboliczna uroczystość zaślubin Polski z życiodajnym Bałtykiem. Warto też dodać, że nieco wcześniej delegatów uroczyście powitano w Gdańsku, gdzie lokalni Polacy-patrioci podarowali gen. Hallerowi dwa platynowe pierścienie, wykorzystane w zaślubinowej ceremonii.

W uroczystości udział między innymi wzięli: gen. Józef Haller, wiceadmirał Kazimierz Porębski i minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski. Dzień później na pokładzie kutra „Seestern” generał Haller przepłynął się po bałtyckich wodach, kutrem wprawnie kierował Jakub Myślisz – doświadczony rybak i oddany polskim sprawom patriota.

Wystawa w puckiej Kamienicy Mieszczańskiej

Na opisywanej wystawie autentyczne dokumenty i fotografie dotyczące zaślubinowej uroczystości. Temat został przedstawiony szeroko, pierwsza sekcja dotyczy powstania polskiej armii we Francji, a kolejne odsłony przybliżają do puckiego finału z lutego 1920 roku.

Na wystawie między innymi współcześnie wykonany słupek zaślubinowy, za to w pierwotnej wersji z wizerunkiem orła jagiellońskiego. Ciekawy też model kutra, którym generał Haller odbył przejażdżkę po Bałtyku, zresztą do dzisiaj ciepło wspominaną i co roku odtwarzaną przez miłośników rekonstrukcji historycznych.

Na wystawie również diorama przedstawiająca podniosłą chwilę zaślubin oraz okolicznościowy dyplom podpisany przez gen. Hallera, wiceadm. Porębskiego i ministra Wojciechowskiego. Ponadto obrazy i akwarale, bo temat zaślubin Polski z morzem zainspirował wielu wybitnych malarzy, między innymi Juliana Fałata i Mariana Mokwę.

Wystawa będzie czynna do listopada 2020 roku.

INFORMACJE
„Idziemy nad polskie morze”
Wystawa w Muzeum Ziemi Puckiej;
Stary Rynek 28, 84-100 Puck;
Wystawa do listopada 2020 r.