Imprezy

Wyspa Spichrzów – spotkanie z cyklu „Wokół odbudowy Gdańska”

InfoGdansk
14 maja, 2024
Zdjęcie: Wyspa Spichrzów – spotkanie z cyklu "Wokół odbudowy Gdańska". Fot. Muzeum Gdańska.

W Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Wokół odbudowy Gdańska”. Tym razem przedstawiony zostanie temat powojennej odbudowy Wyspy Spichrzów, która przed wojną stanowiła ciekawą wizualnie kompozycję miejskich magazynów, a przez kilkadziesiąt powojennych lat straszyła urbanistyczną pustką i brakiem sensownego wykorzystania.

Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku: Wyspa Spichrzów

Spotkanie z Anną Perz i Szymonem Jockiem poświęcimy zagadnieniu odbudowy charakterystycznego elementu krajobrazu kulturowego współczesnego Śródmieścia – Wyspie Spichrzów.

Prelegenci przybliżą dzieje burzliwych dyskusji, konkursów i niezrealizowanych planów zabudowy dla Wyspy Spichrzów, które miały miejsce przez ostatnie 75 lat. Zebrany przez nich materiał stanowi ciekawy przegląd idei urbanistyczno-architektonicznych znacznie wykraczających poza lokalny horyzont.

Zabudowa Wyspy Spichrzów

Odbudowa Wyspy Spichrzów była zapowiadana na przykład pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia, o czym przypomina nagłówek z Dziennika Bałtyckiego z 1969 roku.

Zapowiedź odbudowy północnej części Wyspy Spichrzów. Artykuł ukazał się w numerze 13 Dziennika Bałtyckiego ze stycznia 1969 roku. Na realizację tej zapowiedzi przyszło poczekać aż pięćdziesiąt lat!

Na realizację tych zapowiedzi przyszło czekać blisko połowę stulecia, o tak wielkim opóźnieniu zdecydowało wiele czynników – trudny teren, ostrożność inwestorów i wyjątkowo szeroki zakres koniecznych prac budowlanych. Dopiero zaangażowanie miasta Gdańska w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zainicjowało temat dalszej zabudowy.

Spotkanie w Muzeum Gdańska będzie z pewnością bardzo ciekawe i przybliży historię tej mało w sumie znanej, lecz bardzo interesującej części miasta. Tym bardziej, że nowa zabudowa skłania do refleksji i formułowania niełatwych w odpowiedzi pytań. Czy nowa architektura nie stanowi zbyt dalekiego odejścia od gdańskiej historii i charakteru pobliskiej przestrzeni? Czy obsługa ruchu turystycznego powinna dominować w centrum miasta? Czym tak naprawdę jest miasto i komu powinno służyć?

O proste i jednoznaczne odpowiedzi wcale nie jest łatwo, z takimi pytaniami mierzy się wiele popularnych turystycznie miast w Europie.

INFORMACJE
Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku: Wyspa Spichrzów;
Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety,
ul. Długa 46/47, 80-831 Gdańsk;
16 maja 2024 (czwartek), godz. 17.00-18.00;
Wstęp wolny.