Imprezy

Vivat Oliva – Święto Oliwy 2022

InfoGdansk
7 czerwca, 2022

Święto oliwskiej dzielnicy odbędzie się w najbliższą sobotę 11 czerwca i podobnie jak wcześniejsze edycje będzie ciekawą prezentacją społecznego i kulturalnego potencjału tej części Gdańska.

Dzielnicowy piknik Vivat Oliva odbywa się nieprzerwanie od 2012 roku i jest największą tego rodzaju imprezą w Trójmieście!

W programie wydarzenia przewidziano koncerty, prezentacje, warsztaty i wiele innych atrakcji adresowanych do wszystkich grup wiekowych.

Vivat Oliva 2022 – program imprezy

Poniżej przedstawiamy program dzielnicowej imprezy.

PLAC INWALIDÓW WOJENNYCH

▪ 12.00-16.00 prezentacje na scenie
▪ 17.00 Otoczeni Przez Bydło – koncert
▪ 18.30 Tenorzy na Start – koncert
▪ 20.00 Mitra – koncert

ULICA OPATA J. RYBIŃSKIEGO

▪ 12.00-15 plener malarski
▪ 12.00-18.00 prezentacje partnerów na stoiskach
▪ 12.00-18.00 wymianka roślin
▪ 12.00-18.00 Pchli Targ
▪ 12.00-16.00 Pchli Targ dla Dzieci
▪ 15.00-15.20 Pokaz szermierki – Szkoła Podstawowa nr 70 z Oddziałami Sportowymi
▪ 15.30-16.00 Prezentacja – Klub Motycyklowy Lotor Gdańsk

PARK OLIWSKI

▪ 14.00 Atlantyda – koncert cz. 1, altana
▪ 15.00 Atlantyda – koncert cz. 2, altana
▪ 16.15 Kruszyna/Siewert – koncert kameralny, altana
▪ 17.00 – Misy i gongi – koncert Pracowni Lotos, obok wozowni, wejście od ul. Czyżewskiego.

OLIWSKI RATUSZ KULTURY

▪ 9.30 Spacer literacki z Katarzyną Tarnowską
▪ 11.00 Spacer oliwskimi uliczkami: Obrońców Westerplatte, Podhalańską, Leśną z Teresą Polonis-Furman.
Spacer będzie tłumaczony na język ukraiński.
▪ 12.00 Spacer Dworzec i okolice z Ewą Oslislok. Spacer z dostępną transkrypcją trasy dla osób niesłyszących.
UWAGA Start: Pętla w Oliwie (przy przystanku tramwajowym od strony ulicy Grunwaldzkiej)
▪ 15.00 Spacer Oliwa w czasach nowożytnych z Michałem Ślubowskim.
Każdy ze spacerów będzie trwał około 1,5 godziny. Trasy dostępne dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

PRZED RATUSZEM

12.00-16.00 Gramy w karty memo – Oliwskie Klimaty i plenerową grę dzielnicową
12.00-13.00 joga śmiechu z Alą Goljan
14.00-18.00 Gramy w planszówki – przed ratuszem
14.00-16.00 Magiczne rękodzieło. Warsztaty z igłą i szydełkiem

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

14.00 turniej piłki nożnej – boisko SP23, ul. Opacka, organizatorzy: Rada Dzielnicy Oliwa i „AD-REM” Klub Kultury i Sportu.

Święto oliwskiej dzielnicy

Zatem w najbliższą sobotę ulica Opata Jacka Rybińskiego zamieni się w deptak, który wypełniony będzie kolorami i tętniącymi życiem stoiskami lokalnych artystów, rzemieślników, przedszkoli, szkół, organizacji i instytucji.

Będzie co prezentować, bo Oliwa z różnych przyczyn jest przestrzenią wyjątkowo ciekawą i rzeczywiście obfitującą w walory społecznego kapitału.

Na Placu Inwalidów Wojennych oraz w parkowej altanie odbędą się koncerty, a lokalni przewodnicy oprowadzą chętnych po mniej oczywistych zakątkach dzielnicy. Organizatorom udało pozyskać się nietuzinkowych artystów. Jarek Janiszewski znany z ironiczno-humorystycznego przedstawiania otaczającej nas rzeczywistości zaangażowany jest również w znane projekty artystyczne „Bielizna” oraz „Czarno-Czarni'”, natomiast zespół „Atlantyda” znakomicie zapisał się w historii polskiej muzyki shantowej.

Impreza odbędzie się dzięki organizacyjnemu zaangażowaniu Fundacji Wspólnota Gdańska oraz wsparciu Rady Dzielnicy Oliwa. Natomiast firma Aste sp. z o.o. udzieliła pomocy sponsorskiej.

Oliwa – jedna z najciekawszych dzielnic gdańskich

Opisywana dzielnica swój rozwój i następnie rozkwit gospodarczo-kulturalny zawdzięcza cystersom, którzy pojawili się w tej okolicy już pod koniec XII wieku. Zgodnie z chętnie przywoływaną sentencją „ora et labora” zabrali się do przemyślanej i wielce sensownej pracy, w ciągu kilku kolejnych dziesięcioleci wyrosły klasztorne zabudowania czy też wybudowane wzdłuż Potoku Oliwskiego zakłady młyńskie.

Położona z dala od gdańskich fortyfikacji Oliwa przyciągała żądnych łatwej zdobyczy wrogich żołnierzy. Klasztorne dobra były więc dewastowane przez oddziały pruskie, krzyżackie, szwedzkie, a nawet… gdańskie. Po każdej takiej katastrofie następowała jednak wytrwała odbudowa.

Zobacz też – Wycena przedsiębiorstwa – na czym polega i na co trzeba zwrócić uwagę?

Pamiątką po cysterskim zaangażowaniu są wspaniałe zabytki i ciekawie urządzone przestrzenie. Wymienić można wypełnioną wysokiej lasy dziełami sztuki Katedrę Oliwską, wyjątkowy obszar Parku Oliwskiego, czy pomimo niepozornej formy pamiętający średniowieczne czasy Dom Bramny.

Do XVIII-wiecznego rozkwitu klasztoru nawiązuje też nazwa ulicy, przy której odbywają się kolejne edycje imprezy Vivat Oliva, Jacek Rybiński przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych opatów w historii oliwskiego klasztoru.

Działalność oliwskich cystersów ustała w pierwszej połowie XIX wieku. W kolejnych latach Oliwa rozwijała się jako prężna i coraz więcej znacząca gmina miejska. Niegospodarność oliwskich urzędników wpędziła gminę w wielkie problemy finansowe, wkrótce potem z deklaracją pomocy pośpieszył Gdańsk. Nie za darmo, ceną finansowego wsparcia było włączenie Oliwy w granice Gdańska, co nastąpiło w 1926 roku.

Jeszcze pod koniec II wojny światowej do Oliwy wrócili cystersi i wkrótce potem objęli poewangelicki kościół, działający do dzisiaj pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej.

Atutem obecnej Oliwy jest dostępność rozległych terenów leśnych. Od strony zachodniej do dzielnicy przylega Trójmiejski Park Krajobrazowy z licznymi rezerwatami przyrody i malowniczymi szlakami turystycznymi.

INFORMACJE
Vivat Oliva 2022;
Ul. Opata Jacka Rybińskiego, Oliwski Ratusz Kultury, Plac Inwalidów Wojennych, Park Oliwski;
Data – 11 czerwca 2022 r., godz. 12.00-21.00.