Imprezy

V Festiwal – Letnie Wieczory u Menonitów

InfoGdansk
21 czerwca, 2024

Już za niespełna tydzień muzyka najwyższej próby wypełni wnętrze dawnej gdańskiej menonickiej świątyni.

Inauguracyjny występ piątej edycji Letnich Wieczorów u Menonitów odbędzie się 27 czerwca i wezmą w nim udział wybitni artyści oraz utytułowany zespół wokalno – instrumentalny Cappella Gedanensis.

W programie koncertu między innymi utwory Karola Lipińskiego, Henryka Wieniawskiego oraz Jana Sebastiana Bacha.

Letnie Wieczory u Menonitów – program V Festiwalu

Poniżej przedstawiamy plan V Festiwalu – Letnich Wieczorów u Menonitów. Inauguracyjny koncert już 27 czerwca 2024 r. Wstęp wolny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja mailowa: cappella@gedanensis.pl

Szczegółowy program V Festiwalu – Letnich Wieczorów u Menonitów:
https://www.cappellagedanensis.pl/files/letnie_wieczory_u_mennonitow.pdf

Wybitni artyści w dawnym kościele menonickim

Występ inauguracyjny V Festiwalu rzeczywiście zapowiada się wspaniale. W dawnej menonickiej świątyni wystąpią światowej sławy skrzypek Konstanty Kulka, wybitna skrzypaczka młodego pokolenia Marta Gidaszewska, a bogatą oprawę zapewni utytułowany i doskonale kojarzony zespół Cappella Gedanensis.

Konstanty Kulka jeszcze jako uczeń Liceum Muzycznego wziął udział w Międzynarodowym Konkursie im. Niccola Paganiniego w Genui. Konkurs odbył się w 1964 roku, za znakomity występ młody artysta otrzymał dyplom ze specjalnym wyróżnieniem.

Dwa lata później skrzypek zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium.. Tak rozpoczęła się wspaniała międzynarodowa kariera obejmująca między innymi udział w ponad 1500 koncertach symfonicznych i recitalach na całym świecie. Artysta występował z najwybitniejszymi orkiestrami świata, w jego dorobku również wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Gdański artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień – wybitny skrzypek otrzymał między innymi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Gdańsku

Natomiast Marta Gidaszewska uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich skrzypaczek młodego pokolenia. W 2022 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Pomimo młodego wieku wystąpiła w 135 konkursach skrzypcowych i aż 103 razy jej udział była nagradzany pierwszym miejscem.

I na koniec kilka zdań o Cappelli Gedanensis. Reprezentacyjny zespół Miasta Gdańska powstał w 1981 roku i swoją artystyczną działalnością nawiązuje do sięgającej XVI wieku tradycji Kapeli Rady Miejskiej w Gdańsku.

Zespół Cappella Gedanensis uświetnia miejskie uroczystości oraz wizyty wybitnych postaci – papieża Jana Pawła II, brytyjskiej premier Margaret Thatcher, czy też księcia Karola. Gdański zespół dwukrotnie też dostąpił zaszczytu występu w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Zatem czerwcowy koncert w dawnym kościele menonitów zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

Kilka słów o menonitach

Zapowiadany koncert odbędzie się w dawnej świątyni menonitów, która powstała na początku XIX wieku i przez ponad sto lat służyła wiernym tej ciekawej konfesji.

Skromny architektonicznie kościół znajduje się przy ulicy Menonitów 2A, zatem u podnóża Biskupiej Górki.

Ten odłam chrześcijański zrodził się dzięki nauczaniom Menno Simonsa, który w XVI wieku żarliwie zalecał rygorystyczne przestrzeganie zawartych w Biblii zaleceń oraz wielką ostrożność wobec dóbr i pokus doczesnego świata. Tak radykalnie nastawieni protestanci nie znaleźli zrozumienia w wydawałoby się postępowych krajach Europy Zachodniej, stąd ich emigracja na tereny tolerancyjnie nastawionej Rzeczypospolitej. Ze swoją pracowitością, znakomitą znajomością prawideł melioracji i hydrotechniki świetnie odnaleźli się na terenie Żuław Wiślanych, które rzeczywiście sporo tej specyficznej społeczności zawdzięczają. .

Menonici odmawiali służby wojskowej, nie mogli przysięgać, a najbardziej ascetycznie nastawieni nie używali kieszeni i guzików.

Pamiątką po kilkusetletnim menonickim rozdziale żuławskich dziejów są na przykład cmentarze, z których największy zobaczyć można w Stogach Malborskich.

Zobacz więcej – Cmentarz menonicki w Stogach Malborskich

Żuławscy menonici nie uniknęli dalszych podziałów, ale po zjednoczeniu zapadła decyzja o budowie wspólnej gdańskiej świątyni. Taki obiekt powstał u podnóża Biskupiej Górki, budynek przetrwał zawirowania II wojny światowej i od wielu lat służy gdańskim zielonoświątkowcom. Dlaczego nie menonitom? Menonicka społeczność opuściła po wojnie żuławską krainę i rozproszyła się po całym świecie.

Pamięć o menonitach i ich zasługach jednak trwa, czego przykładem lokalizacja i nazwa opisywanej imprezy.

INFORMACJE
V Festiwal – Letnie Wieczory u Menonitów;
Koncert inaugurujący;
Dawny kościół menonitów
UL. Menonitów 2A, 80-805 Gdańsk;
27 czerwca 2024 r., godz. 19.00