Imprezy

Święto Morza w Gdyni

InfoGdansk
20 czerwca, 2024

W dniu jutrzejszym (21 czerwca 2024 r.) w gdyńskiej przestrzeni rozpocznie się wielodniowa i wyjątkowo ciekawa impreza o marynistycznej tematyce.

Święto Morza będzie trwać przez kolejnych dziesięć dni, podczas obchodów odbędzie się ponad 40 ogólnodostępnych wydarzeń organizowanych na terenie miasta, w muzeach i instytucjach kultury.

Święto Morza 2024 w Gdyni

Tegoroczne Święto Morza rozpocznie się złożeniem wieńca w morzu w hołdzie osobom, które zginęły w morskim żywiole.

W ramach imprezy odbędą się między innymi: pokazy ratownictwa na morzu, Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej, Nocny Bieg Świętojański. Uwagę gdynian i turystów z pewnością przyciągnie parada ponad 100 jachtów i żaglowców, które w ramach tak zwanej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej przepłyną z portu gdańskiego do Gdyni.

Ciekawym akcentem wielodniowej imprezy będzie Dzień Marynarki Wojennej, czyli piknik marynarski, salwy salutacyjne i zwiedzanie okrętów wojennych.

W trakcie imprezy nastąpi też inauguracja 28. Sceny Letniej w Orłowie.

Szczegółowy program imprezy:
https://www.gdynia.pl/mieszkaniec/swieto-morza,7220/swieto-morza-2024,573719

Święto Morza – historia i znaczenie

Początki łatwe nie były. Zaślubiny Polski z Morzem odbiły się szerokim echem i wielkimi literami zapisały się w polskiej historii, ale przez pewien czas jakby brakowało wiary w morskie możliwości odbudowanej Rzeczypospolitej.

Nie zabrakło na szczęście wytrwałych pasjonatów i wizjonerów. Dzięki niestrudzonej działalności m.in. kadm. Kazimierza Porębskiego, gen. Mariusza Zaruskiego oraz ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego zrodziła się potrzeba morskiego czynu i rozwoju.

Pomysł organizacji święta propagującego znaczenie morza miał powstać już w 1923 roku, z taką propozycją wystąpili wybitny działacz kaszubski Antoni Abraham, wójt gdyński Jan Radtke oraz pisarz Stefan Żeromski.

Na realizację ambitnego pomysłu przyszło jeszcze poczekać. Pierwsza edycja Święta Morza rozpoczęła się 31 lipca 1932 roku i stała się wielkim sukcesem frekwencyjnym i propagandowym. W uroczystościach udział wzięli najważniejsi politycy II Rzeczypospolitej z prezydentem Ignacym Mościckim na czele. Zabrakło Józefa Piłsudskiego, którego obojętność wobec morskiej tematyki była dobrze znana, więc absencja Marszałka nie stanowiła większego zaskoczenia.

Na portowych nabrzeżach i miejskich placach miało się pojawić aż 100 tysięcy widzów z Gdyni i wielu zakątków Polski. Niewątpliwy sukces zachęcił do corocznej organizacji Święta Morza, udany cykl przerwał dopiero wybuch II wojny światowej. Przedwojenne święta faktycznie zbliżyły polskie społeczeństwo do morza i pogłębiły zrozumienie marynistycznej tematyki.

Impreza wróciła po zakończeniu II wojny światowej (1947 r.) i pod nazwą Dni Morza odbywała się w Szczecinie, Ustce, Kołobrzegu i innych nadbałtyckich lokalizacjach.

Reaktywacja Święta Morza w gdyńskiej formule nastąpiła w 2013 roku. Pozytywne przyjęcie zachęciło do corocznej kontynuacji tej imprezy, tak ciekawie promującej Gdynię i jej znaczenie w polskiej historii.

INFORMACJE
Święto Morza w Gdyni;
Skwer Kościuszki, Plaża Śródmieście, Muszla na Placu Grunwaldzkim, Aleja Żeglarstwa Polskiego, Gdyńskie Centrum Filmowe;
21 – 30 czerwca 2024 r.