Rozmaitości

Ratowanie życia: znaczenie testowania substancji psychoaktywnych

InfoGdansk
13 lutego, 2024

Substancje psychoaktywne bierze zdecydowana większość z nas. Oczywiście, zazwyczaj sięgamy po substancje legalne, takie jak alkohol, nikotyna czy kofeina. Poza nimi jest jednak mnóstwo najróżniejszych substancji psychoaktywnych, które nie tylko są nielegalne, ale co ważniejsze, stanowią znaczące zagrożenie dla życia. Wśród nich należy zwrócić uwagę między innymi na fentanyl, który od pewnego czasu zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl – zabójczy trend z USA w Polsce

Fentanyl jest ekstremalnie mocnym syntetycznym opioidem, stosowanym jako silny lek przeciwbólowy. Przepisuje się go przede wszystkim pacjentom paliatywnym, mającym silne dolegliwości bólowe oraz znajdującym się w śpiączkach farmakologicznych. Lek ten jest 100 razy silniejszy od morfiny, a jego pochodne – od 50 do 100 razy mocniejsze od heroiny. Ponadto fentanyl bardzo szybko uzależnia.

To właśnie te właściwości spowodowały, że na początku XXI wieku dilerzy w Stanach Zjednoczonych zaczęli dosypywać fentanyl do sprzedawanych narkotyków. Szybko okazało się jednak, że fentanyl nie tylko „daje większego kopa”, ale też przyczynia się do rosnącej liczby zgonów wynikających z przedawkowania narkotyków. Substancja ta może być zabójcza nawet w dawkach niewidocznych gołym okiem, a to powoduje, że bardzo łatwo można ją przedawkować. W ostatnich latach wiele osób w USA sięga jednak po fentanyl ze względu na jego działanie odurzające – stosując go, chcą odciąć się od rzeczywistości, wprowadzić się w błogostan. Jesienią 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób podawało, że od początku tzw. kryzysu opioidowego w wyniku przedawkowania opioidów (głównie fentanylu) zmarło ponad 650 tysięcy osób. Problem jest jednak globalny i okazuje się, że także w Polsce po fentanyl sięga coraz więcej osób.

Narkotest na FENTANYL

Obecność tego zabójczego trendu w Polsce generuje zagrożenie nie tylko dla osób, które po fentanyl sięgają świadomie. Fentanyl często jest dodawany do innych substancji psychoaktywnych. Miesza się go między innymi z kokainą, metamfetaminą, ecstasy czy podrabianymi pigułkami przypominającymi Xanax i lekami przeciwbólowymi. Bardzo silne działanie fentanylu powoduje, że dla osób nietolerujących go nawet minimalne dawki mogą być śmiertelne.

Z tego względu osoby biorące substancje psychoaktywne w Stanach Zjednoczonych nierzadko korzystają ze specjalnych narkotestów, które wykrywają obecność fentanylu w różnego rodzaju substancjach psychoaktywnych w postaci proszkowej lub płynnej.

Testy na substancje psychoaktywne ProTest

W Polsce narkotest na FENTANYL można zamówić na stronie https://protestkit.pl/. Sklep internetowy PROTest należy do firmy Chemical Safety Sp. z o.o., która została założona w celu poprawy zdrowia publicznego. Więcej informacji na temat testu na fentanyl można znaleźć pod linkiem https://protestkit.pl/test-na-fentanyl/.