Rozmaitości

Prom do Szwecji – jak wygląda podróż i jak się do niej przygotować?

InfoGdansk
27 czerwca, 2024

Kierowcy pojazdów dostawczych i ciężarowych chętnie korzystają z przepraw promowych z Polski do Szwecji. Taka podróż pozwala na uniknięcie okrężnej drogi do Skandynawii, co przekłada się na oszczędności i skrócenie czasu podróży. W tym artykule przyjrzymy się praktycznym sposobom przygotowania się do rejsu i opiszemy, jak dokładnie taka podróż wygląda. Przeczytaj poniżej!

Możliwe przeprawy i obsługujący je armatorzy

Pomiędzy Polską a Szwecją odbywają się 5 wariantów rejsów morskich dla pojazdów dostawczych i ciężarowych:

  • Świnoujście-Ystad (Unity Line, TT-Line, Polferries);

  • Świnoujście-Trelleborg (Unity Line, TT-Line, Polferries);

  • Świnoujście-Malmö (Finnlines);

  • Gdynia-Karlskrona (Stena Line);

  • Gdańsk-Nynäshamn (Polferries).

Jak przygotować się do podróży promem do Szwecji?

Zanim dostaniesz się na pokład promu, musisz wykonać kilka czynności. Obowiązkowe jest posiadanie paszportu (lub dowodu osobistego), prawa jazdy oraz dokumentów pojazdu. Spedytor może wcześniej zarezerwować bilet na wybrany rejs. Jeśli Ty, jako kierowca pełnisz jednocześnie funkcję spedytora, musisz zatroszczyć się o bilet na prom na kilka lub kilkanaście dni przed planowaną podróżą. Ogromne znaczenie ma dostarczenie listu przewozowego i innych papierów potwierdzających legalność oraz rodzaj przewożonego ładunku.

Oprócz niezbędnych dokumentów związanych z pojazdem i ładunkiem należy wyposażyć się w akcesoria osobiste. Prom do Szwecji płynie od 7 do 18 godzin, co jest zależne od wybranego połączenia. Dlatego kierowcy przyda się wyposażenie osobiste w formie ubrania na zmianę, środków higienicznych, przekąsek oraz wody. W cenie biletu wliczony jest nocleg oraz jeden ciepły posiłek.

Przeczytaj więcej: https://promy24.com/pl/kierunki/promy-do-szwecji.html

Jak wygląda rejs promem z Polski do Szwecji?

Zanim Twój prom do Szwecji wypłynie w rejs, konieczne jest zrealizowanie kilku czynności. Po pierwsze na pokład promu, zgodnie z obowiązującymi procedurami, zostaje załadowany pojazd. W kolejnym etapie kierowca może udać się do miejsca odpoczynku zarezerwowanego wcześniej. Czas rejsu to również możliwość skorzystania z udogodnień oraz relaksu. Kierowca może zdecydować się na skorzystanie z dostępnych restauracji i stref wypoczynku lub wykorzystać ten czas na odzyskanie sił w osobistej kabinie.

Po dotarciu na miejsce rozpoczyna się proces wyładunku pojazdu. Kierowca może kontynuować podróż. Kluczowe jest dostosowanie się do instrukcji i procedur wewnętrznych na promie, by zrealizować załadunek i rozładunek szybko oraz bezpiecznie.

O tym nie zapominaj!

Sprawna przeprawa promowa zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zadbaj o wcześniejsze zarezerwowanie biletu na prom. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w sezonie letnim oraz w dni o największym obłożeniu (poniedziałek i wtorek). Podobnie jest w przypadku biletów powrotnych, które warto wykupić z wyprzedzeniem. Kierowcy planują powrót do Polski zwykle w czwartki i piątki. Jeśli Ty również wtedy wracasz do kraju, zaplanuj kupno biletu wcześniej.

Możesz w tym celu skorzystać z renomowanego portalu oferującego bilety na promy dla transportu. W ten sposób ułatwisz sobie całą trasę i zapewnisz komfort w podróży promem do Szwecji.