Informacje

Problemy stóp – jak sobie z nimi radzić?

InfoGdansk
20 maja, 2021

Od czasu do czasu każdy z nas doświadcza bólu stóp. Ból ten może być wywoływany przez bardzo wiele czynników. Zdecydowanie warto być ich świadomym, gdyż wtedy możemy nauczyć się, jak zwalczać ten ból, a także, w jaki sposób można mu zapobiegać.

Z najprostszych rzeczy, jakie możemy zrobić, by naszym stopom funkcjonowało się jak najlepiej, jest oczywiście dbanie o higienę oraz dobór odpowiedniego obuwia. Jeśli nasze obuwie będzie źle dobrane do naszych stóp, może nas w niektórych miejscach uwierać i uciskać, a to może wywołać ból. Kwestia higieny wydawać by się mogła banalna, przecież każdy z nas wie, jak o nią dbać. Okazuje się jednak, iż bardzo często ból stóp może być wywołany właśnie przez braki w higienie, na przykład poprzez zbyt krótkie przycinanie paznokci.

Jakie problemy stóp występują najczęściej?

Problemy stóp mogą mieć bardzo różne przyczyny. Najczęściej mają wpływ na to takie czynniki, które wynikają z naszych zaniedbań. Przede wszystkim, tak jak już wyżej wspomniano, może to być nieprawidłowa higiena stóp, między innymi bardzo niekorzystne przycinanie paznokci, czy też noszenie zbyt długo obuwia lub źle dobranego obuwia. W takim przypadku buty mogą wywoływać różnego typu nagniotki, pęcherze oraz odciski, a co za tym idzie, również ból.

Dość często występującym problemem są też haluksy, czyli zmiany, które przyczyniają się do nieodpowiedniego rozłożenia ciężaru na stopie, co także skutkuje bólem. Jeśli chodzi o bardziej poważne zmiany, można tutaj też wyróżnić takie zmiany jak na przykład palce młotkowate, a więc przykurcz palców, na którym pojawia się odcisk, a także ostrogę piętową, czyli stan zapalny, który może być wywoływany przez różne czynniki. Wiele osób zmaga się również z płaskostopiem, czyli lekką lub bardziej poważną deformacją stopy, która niestety przyczynia się do występowania ciągłego bólu.

Kiedy warto odwiedzić gabinet podologiczny?

Jeśli szukamy rozwiązania któregoś z powyższych problemów bądź też zauważyliśmy u siebie jeszcze inną zmianę, warto wybrać się do gabinetu podologicznego w Gdańsku, a więc miejsca, w którym zawodowy podolog będzie umieć ocenić nasz problem, określić jego przyczyny, a także dopasować do nas możliwie jak najlepszą terapię, która wyleczy nasz problem.

Warto wiedzieć, że do gabinetu podologicznego można udać się praktycznie w każdej sytuacji, nawet wtedy, jeśli z naszymi stopami jest wszystko w porządku. Należy pamiętać, iż podolog zawsze jest w stanie profesjonalnie udzielić nam rad związanych z odpowiednim dbaniem o stopy, a także zapobieganiem wszelkim zmianom i problemom.