Rozmaitości

Pracowałeś w Niemczech? Sprawdź, czy nie należy Ci się zwrot podatku

InfoGdansk
27 lipca, 2022

Niemcy to wciąż jeden z najpopularniejszych krajów wybieranych przez Polaków podejmujących pracę za granicą. Tymczasem każdy, kto legalnie pracował u naszych zachodnich sąsiadów, ma prawo do zwrotu podatku w określonych sytuacjach. Kto może ubiegać się o zwrot pieniędzy, jak to zrobić i na jakie dodatkowe ulgi można liczyć?

Zwrot podatku z Niemiec – dla kogo?

Zwrot pieniędzy należy się każdej osobie, która pracowała legalnie na terenie Niemiec, a pracodawca odprowadził do tamtejszego urzędu skarbowego większą kwotę, niż urząd pierwotnie oszacował. W takiej sytuacji nadpłacony podatek można odzyskać. Aby to zrobić, należy zgłosić ten zamiar właśnie w urzędzie skarbowym, który w Niemczech funkcjonuje pod nazwą Finanzamt.

Warto wiedzieć, że osoby, które przepracowały u naszych zachodnich sąsiadów dłużej niż pół roku (więcej niż 183 dni) mają prawo do nieograniczonego rozliczenia podatkowego. Mogą wtedy liczyć na szereg dodatkowych ulg i odliczeń związanych z dojazdem do pracy, zakwaterowaniem, wychowaniem dziecka, a nawet zakupem ubrań czy materiałów. Podstawą do zwrotu są umowy, faktury, paragony i inne dokumenty poświadczające poniesione wydatki. Osoby, które nie przepracowały w Niemczech 6 miesięcy, nie mogą skorzystać z tamtejszych świadczeń dodatkowych.

Jakie dokumenty są niezbędne, by ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Wniosek do niemieckiego urzędu skarbowego powinien być uzupełniony o kilka załączników. Są to między innymi:

  • Karta podatkowa, którą wystawia pracodawca (Lohnsteuerbescheinigung) i w której zawarte są informacje o zarobkach.
  • Zaświadczenie o dochodach uzyskiwanych w Polsce (ten dokument musi być poświadczony przez polski urząd).
  • Kopia dokumentu tożsamości – może być to dowód osobisty lub paszport.

Urząd może wskazać również inne formularze związane z osiąganymi dochodami. Kiedy możemy liczyć na zwrot pieniędzy? Finanzamt rozpatruje wnioski średnio od 3 do 6 miesięcy.

Korzystając ze wsparcia profesjonalistów, można odzyskać więcej 

Rozliczenia podatkowe z Niemiec mogą wydawać się skomplikowane, zwłaszcza dla osoby, która nie zna dobrze języka niemieckiego i nie orientuje się w przepisach prawa podatkowego w tym kraju. Nie jest również łatwo zorientować się, do jakich ulg i odliczeń mamy prawo w Niemczech. Tych jest naprawdę dużo, dlatego posiadając wiedzę w tym zakresie, można wnioskować o dodatkowe środki.

Aby uzyskać najwyższą dostępną w naszej sytuacji kwotę i by stało się to możliwie jak najszybciej, najlepiej zgłosić się do biura, którego specjalizacją są rozliczenia zagraniczne. Eksperci mogą przeprowadzić w naszym imieniu większość formalności, a także podpowiedzieć, o jakie dodatkowe świadczenia wnioskować. Przykładem może być Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny dla osób wychowujących dzieci. Warto wiedzieć również, że o zwrot podatku z Niemiec można starać się aż do 4 lat wstecz – tym samym uzyskać zwrot za każdy przepracowany rok (w 2022 roku są to lata: 2021, 2020,2019 i 2018).