Informacje

Praca za granicą – czy to dobry pomysł?

InfoGdansk
28 lipca, 2021

Wyjazd w celach czysto zarobkowych to powszechne zjawisko zauważalne nie tylko wśród młodych ludzi. Rynek europejski jest bardzo zróżnicowany, co więcej – znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy nie powinno stanowić trudności. Niemniej jednak podjęcie decyzji o wyjeździe powinno być doskonale przemyślane. Jeżeli zatem zastanawiacie się, czy praca za granicą to dobry pomysł, zostańcie z nami na moment. Przedstawimy wam, zalety i wady podjęcia zatrudnienia u naszych sąsiadów.

Praca za granicą – określ swój cel

Przed podjęciem pracy zarobkowej za granicą czeka cię sporo wyzwań… i formalności. Jeszcze zanim rozpoczniesz poszukiwania oferty pracy w Niemczech czy Holandii, zastanów się, w jakim celu planujesz wyjechać i co tak naprawdę cię interesuje. Wielu młodych ludzi od długiego czasu decyduje się na tzw. gap year tuż po ukończeniu edukacji lub podjęcie pracy sezonowej. Nie możemy jednak pominąć osób, które poszukują lepszych perspektyw, a to zaś często wiąże się ze stałym zatrudnieniem. Tym sposobem o wiele łatwiej będzie ci podjąć ostateczną decyzję. Zastanów się, jaki kierunek jest w twoim zasięgu i sprawdź na, co powinieneś uważać za granicą.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Często popełnianym błędem przez Polaków decydujących się na wyjazd za granicę do pracy, jest korzystanie z niezaufanego źródła. Niewątpliwie Internet to prawdziwa kopalnia informacji, a o znalezienie oferty pracy wcale nie tak trudno. Pojawia się jednak myśl… Czy, aby na pewno wybrana oferta jest w pełni legalna i bezpieczna? Pułapki czyhają na nas na każdym kroku, a wyjazd bez wcześniejszego przygotowania może zakończyć się fiaskiem lub koniecznością podjęcia pracy na czarno. Na przestrzeni ostatnich lat tak wiele mówiło się o wyzysku pracowników, niewypłacaniu pensji czy wypłacaniu kwoty niższej niż wcześniej uzgodniona. Istnieje bowiem spore ryzyko, iż nasz przyszły pracodawca nie będzie do końca fair. Co proponujemy? Możesz przeszukać grupy i fora tematyczne lub skorzystać z pomocy agencji pracy. Dobrym rozwiązaniem jest także wyjazd po znajomości. Warto popytać rodzinę czy znajomych o ich doświadczenia związane z pracą za granicą.

Jeżeli planujesz wyjazd za granicę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zajrzyj na stronę – https://laxocare.pl/oferty/. Agencja pracy LAXO Care od kilku lat pomaga polskim opiekunkom w znalezieniu stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia.

Praca za granicą – zalety

Niezmiennie od wielu lat zarobki za granicą są stosunkowo wyższe aniżeli w Polsce. Nic w tym dziwnego, że wciąż tak wysoki odsetek Polaków decyduje się na podjęcie stałego zatrudnienia u naszych sąsiadów. Kwestia finansowa to jedno! Wielu zagranicznych pracodawców oprócz dobrze płatnej pracy oferuje również zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie. Wówczas koszty dodatkowe związane z utrzymaniem się na miejscu całkowicie odpadają. Praktyka ta jest jednak zależna od wybranej branży oraz woli pracodawcy.

Wyjazd za granicę to również doskonała szansa na zdobycie tak cennego doświadczenia, poznania nowej kultury czy podszkolenia języka obcego zupełnie za darmo! Osoby, które nie mają pomysłu na najbliższe lata, powinny skorzystać z takiej szansy.

Praca za granicą – wady

Nie moglibyśmy pominąć tak istotnej kwestii! Jakie są wady pracy za granicą? Jak już wiecie, zagrożeń wynikających z wyjazdu jest naprawdę wiele i to właśnie praca na czarno jest jednym z nich. To jednak nie wszystko… Wyższe zarobki często wiążą się także z wyższymi kosztami utrzymania – oczywiście, o ile twój pracodawca nie zapewnia dodatkowych udogodnień. Niestety wielu Polaków, którzy podjęli decyzję o emigracji, boryka się z problemem osamotnienia. I choć istnieje spore prawdopodobieństwo, iż twoi współpracownicy będą także Polakami, wieloletnia rozłąka z rodziną nie każdemu służy. Co więcej, nie zawsze jesteśmy gotowi na rozpoczęcie wszystkiego od zera…

Jeżeli praca za granicą nieustannie zaprząta ci myśli, zrób dokładny research i zastanów się, czy aby na pewno jesteś gotów na wyzwanie tego kalibru. Decyzja ta powinna być dobrze przemyślana. To pozwoli ci uniknąć przykrej niespodzianki już na miejscu.

Komentarze
  • Czasy są jakie są, z zaufaniem i pewnością siebie do takich zagranicznych wyjazdów to bywa różnie. Wiem po sobie, ale wszystko jest moim zdaniem kwestią znalezienia godnej zaufania agencji. Wyjeżdżam juz ponad pół roku regularnie na zlecenia do Niemiec przez nursecare i nie mogę narzekać. Praca jest stabilna, zarobek pewny i mam też ubezpieczenie niemieckie
    20 maja, 2022