Ze sprzątaniem dużych powierzchni zawsze wiąże się konieczność bardzo dobrej organizacji. Kluczowe znaczenie ma zastosowanie właściwych technik i metod, a także trafnie dobranych narzędzi. Odpowiednie podejście do prac porządkowych może nie tylko je przyspieszyć, ale też pozwolić na uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej ekipy sprzątającej, która dysponuje niezbędnym wyposażeniem oraz posiada wszystkie potrzebne kwalifikacje.
Optymalne techniki sprzątania
W przypadku dużych powierzchni, obecnie najczęściej stosowaną techniką jest sprzątania metodą od góry do dołu. W systemie tym początkowo usuwane są zabrudzenia z powierzchni ulokowanych wyżej, co prowadzi do ich opadania i umożliwia końcowe sprzątnięcie wszelkich pozostałości. Prace realizowane w ten sposób ograniczają konieczność wielokrotnego potarzania tych samych czynności, co znacząco oszczędza cenny czas. Profesjonalne sprzątanie biur o dużej powierzchni może się odbywać również z odpowiednim rozłożeniem wszystkich obowiązków w czasie. Konieczne jest przede wszystkim ustalenie ich kolejności, czyli sporządzenie specjalnego harmonogramu. Zależnie od specyfiki budynku, prace można wykonywać cyklicznie lub jednorazowo. Nieco większego zakresu działań wymaga zwykle sprzątanie lokali handlowych czy usługowych.
Właściwy sprzęt sprzątający
Duże i otwarte powierzchnie wymagają czyszczenia przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. W ich przypadku zwykle nie sprawdzają się standardowe urządzenia, takie jak np. podstawowe odkurzacze o małej mocy. Duże magazyny i hale charakteryzują się powierzchnią nierzadko sięgającą setek metrów kwadratowych, przez co ich mycie za pomocą zwykłych narzędzi jest zbyt czasochłonne. Obecnie profesjonalne firmy sprzątające korzystają z odpowiednich maszyn czyszczących, które mogą jednocześnie odprowadzać nadmiar brudnej wody z posadzki. Zastosowanie takiego sprzętu przyspiesza schnięcie powierzchni, a tym samym pozwala na wcześniejsze oddanie lokalu do użytku i chroni przed potencjalnymi wypadkami. W czyszczeniu dużych obiektów wykorzystuje się też szorowarki czy polerki, które pomagają w usuwaniu najbardziej uporczywych i trudno dostępnych zabrudzeń. Profesjonalne sprzątanie obiektów medycznych, handlowych czy usługowych takimi metodami realizuje firma
Megamini, a na stronie https://www.megamini.pl/ można sprawdzić jej aktualną ofertę.
Pranie wykładzin i tapicerek
W budynkach o dużej powierzchni często znajdują się wykładziny i tapicerki, które poprawiają komfort pracy i ocieplają wnętrza. Każdego dnia użytkowane są przez dziesiątki pracowników czy klientów, dlatego nietrudno o ich zabrudzenie i zużycie. Sposobem na pozbycie się takich nieczystości jest pranie wykładzin i tapicerek, które można przeprowadzić za pośrednictwem różnych technik. Pierwsza z nich to metoda ekstrakcyjna, polegająca na dogłębnym czyszczeniu poprzez naniesienie detergentu i odessanie go razem z zanieczyszczeniami. Innym rozwiązaniem jest czyszczenie suchą pianą, które świetnie sprawdza się w przypadku bardziej wrażliwych powierzchni. Wykładziny i tapicerki można też umyć poprzez usuniecie powstałych plam.
Czyszczenie na zewnątrz i wewnątrz budynku
Duże obiekty są szczególnie narażone na oddziaływanie spalin, sadzy, pyłu czy opadów atmosferycznych, które negatywnie wpływają na estetykę. Przez lata powierzchnie tynków mogą znacząco się osłabić, co objawia się niekorzystnym wyglądem elewacji. Profesjonalnego podejścia wymagają również wszelkie okna i przeszklenia, które są estetyką każdego budynku firmowego. Wewnątrz obiektu warto natomiast zadbać o maszynowe doczyszczanie posadzek, najlepiej z wykorzystaniem odpowiednio silnych środków chemicznych. Prace tego typu powinny być dobrze dostosowane do specyfiki powierzchni i rodzaju zabrudzeń, a przy tym przyjazne dla środowiska. Posadzki w dużym budynku warto też poddać akrylowaniu, czyli wielowarstwowemu pokrywaniu podłóg specjalnymi polimerami. Proces ten podnosi żywotność powierzchni, a zarazem nadaje jej odpowiedni połysk oraz właściwości antypoślizgowe.