Imprezy

Parada Niepodległości 2023 w Gdańsku

InfoGdansk
7 listopada, 2023
Zdjęcie: Parada Niepodległości w Gdańsku. Zdjęcie z 2018 roku.

Rocznica odzyskania polskiej niepodległości jest tradycyjnie obchodzona 11 listopada. Tego dnia 1918 roku Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Znaczenie tej daty jest więc bardziej symboliczne, odrodzoną Polskę czekała trudna walka o granice i obronę kruchej niezależności.

Niepodległościowa parada po raz pierwszy odbyła się w Gdańsku w 2003 roku, w ciągu dwóch dziesięcioleci tradycja wspólnego świętowania na dobre wrosła w społeczną kulturę i przestrzeń nadmotławskiego miasta.

Parada Niepodległości w Gdańsku 2023 – program

Organizatorzy zapraszają na paradę również osoby narodowości ukraińskiej ibiałoruskiej. Opór ukraińskiego społeczeństwa wobec agresji rosyjskiej podkreśla znaczenie niepodległości, przypomina o jej wartości i konieczności codziennej obrony.

Niepodległościowe aspiracje Ukrainy splotły się z Gdańskiem już sto temu, bo w latach 1920-1921 w nadmotławskim mieście działał konsulat Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Zaskakują też podobieństwa między hymnami narodowymi, autorem polskiego jest Wybicki, a muzyki do ukraińskiego… Werbycki. Początek polskiego – „Jeszcze Polska nie zginęła”, a ukraińskiego – „Szcze ne wmerła Ukrajina”.

Poniżej przedstawiamy zarys programu rocznicowego święta.

Informacje organizacyjne:

Parada zacznie się formować o godzinie 9.00 wzdłuż Podwala Staromiejskiego.

  • Start nastąpi o godzinie 10.30.
  • Trasa przemarszu Podwale Staromiejskie, Podmłyńska,
  • Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny (z pomnikiem króla Jana III Sobieskiego).Następnie przejście ulicami: Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, Długą, do Długiego Targu.
  • Na Długim Targu nastąpi odśpiewanie Hymnu Narodowego, wykonanie Rodzinnego zdjęcia, następnie obędzie się wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek. Zabytkowe pojazdy biorące udział w Paradzie pozostaną na Targu Węglowym.

Program Święta Niepodległości 2023 w Gdańsku:

  • Wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt na Górze Gradowej;
  • Parada Niepodległości (formowanie od 9.00, start o 10.30);
  • Odśpiewanie Hymnu Narodowego (o godz. 12.00);
  • Rodzinne Zdjęcie na Długim Targu;
  • Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek;
  • Gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem;
  • Specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej
    tożsamości narodowej;
  • Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki,
    inspirowana motywami patriotycznymi, już od wieczora 10 listopada;
  • Gadżety, w tym te przygotowane ręcznie przez wspaniałe Panie z Klubu Seniora
    Motława w Gdańsku: kotyliony i szaliki biało-czerwone.

Święto Niepodległości w Gdańsku

Formułę święta poszerzą dodatkowe atrakcje: gra miejska wykorzystująca motywy patriotyczne, przejście z przewodnikami miejskimi przy miejscach ważnych dla polskiej tożsamości narodowej czy też patriotycznie skomponowana oferta gastronomiczna podawana z foodtrucków.

Natomiast na Targu Węglowym będzie można obejrzeć zabytkowe pojazdy, które wcześniej w trakcie parady przejadą ulicami Gdańska.

Tego dnia odbędzie się również zbiórka datków na działanie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza.

Parada Niepodległości na dobre więc wrosła w społeczną i kulturalną przestrzeń miasta Gdańska. Początki były skromne, być może dwadzieścia lat temu takie przemarsze kojarzyły się jeszcze z pochodami pierwszmajowymi ze słusznie minione epoki. Świąteczna parada nabrała jednak własnego charakteru i znaczenia, w uroczystych przemarszach świętuje co roku ok. 30 tys. osób.

Z myślą o uczestnikach przygotowano 1200 flag biało-czerwonych, 600 flag gdańskich oraz 3000 małych kotylionów do wpięcia w płaszcze lub inne fragmenty odzieży.

Zapowiada się więc uroczyste święto ponad podziałami, które będzie łączyć i jednoczyć. Oby tej świątecznej i radosnej energii starczyło na dłużej.