Imprezy

Orszak Trzech Króli w Wejherowie

InfoGdansk
5 stycznia, 2025

Już jutro przez wejherowskie ulice przejdzie Orszak Trzech Króli, który przypomni o znaczeniu święta Objawienia Pańskiego i podkreśli znaczenie głębszych wartości i wspólnego świętowania.

Do udziału zapraszają między innymi Misternicy Kaszubscy, którzy od wielu lat organizują wejherowskie przedstawienia religijne.

Orszak Trzech Króli 2025 w Wejherowie

Formowanie orszaku rozpocznie się przy Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków w Parku Miejskim im. A. Majkowskiego przy ul. Zamkowej.
Tam o godz. 10.00 mieszkańcy wspólnie odśpiewają kolędy i powitają Trzech Króli podążających za Gwiazdą Betlejemską.
Następnie orszak przejdzie do kościoła pod wezwaniem św. Leona Wielkiego i Stanisława Kostki.
O godz. 11.30 zostanie odprawiona msza św., a po nabożeństwie odbędzie się koncert kapeli kaszubskiej.

Inscenizacje religijne znakomicie do Wejherowa pasują. Na terenie miasta znajduje się Kalwaria Wejherowska – jeden z najstarszych i najcenniejszych takich zabytków w Polsce, zresztą to właśnie kalwaryjskiemu założeniu miasto zawdzięcza swoje powstanie i późniejszy rozwój.

W okresie Wielkiego Postu na kalwaryjskich ścieżkach i zboczach odbywają się widowiska pasyjne, których przygotowaniem zajmują się wspomniani wyżej Misternicy Kaszubscy.

Co oznacza skrót K+M+B?

Zatem już jutro święto Objawienia Pańskiego, które przypomni o trzech królach (zwanych też mędrcami lub magami) i ich wytrwałym poszukiwaniu drogi do Boga. Święto Objawienia Pańskiego, nazywane również Epifanią, stanowi jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, natomiast jego teatralną formę zawdzięczamy franciszkanom, którzy w niestrudzonym głoszeniu Dobrej Nowiny sięgali po trafiające do serca środki przekazu.

W dniu 6 stycznia na drzwiach wejściowych pojawia się napis K+M+B. W popularnym rozumieniu skrót oznacza imiona mędrców Kacper, Melchior i Baltazar, jednak pochodzenie tego akronimu jest zupełnie inne.

Zatem „Christus mansionem benedicat”„Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Ten punkt wyjścia został zmieniony przez upływ czasu i pewnie też ogólny spadek znajomości łaciny. Ale spokojnie, w tym święcie jak i w całym życiu takie dosłowne odczytywanie znaczenia skrótów wcale nie jest najważniejsze. Zdecydowanie bardziej liczy się poszukiwanie drogi do prawdy, o czym od przeszło dwóch tysięcy lat przypominają Trzej Królowie.