Zabytki

Nowa Pakownia

InfoGdansk
22 marca, 2016
Zdjęcie: Spichlerz Nowa Pakownia.

Budynek wzniesiono na prawym brzegu Nowej Motławy przy Schäferei, obecnie ulica określana jest jako Szafarnia. Obiekt powstał w połowie XVIII wieku w miejscu starszego magazynu.

Okazały spichlerz służył do przechowywania towarów drobnicowych

Od początku używano okresleń Neuer Packhof lub Seepackhof, co wskazuje na magazynowanie drobnicy i towarów opakowanych. Na początku XIX stulecia budynek został przejęty przez władze pruskie i włączony w skład Dyrekcji Ceł i Akcyzy. Od tej pory w opisywanym spichlerzu przechowywano towary drobnicowe przeznaczone do oclenia. Takie funkcje były kontynuowane w okresie Wolnego Miasta Gdańska (1919-1939), w obiekcie działał wtedy Urząd Celny.

Zabytek w przyzwoitym stanie przetrwał końcowy rozdział II wojny światowej. W okresie powojennym przez wiele lat funkcjonował jako magazyn produktów spożywczych firmy DAGOMA.

W 2003 roku budynek stał się własnością firmy Navo Investment, w ciągu kolejnych lat przeprowadzono rewitalizację zabytku i jego dostosowanie do funkcji hotelowo-restauracyjnych. W zabytkowym spichlerzu działa czterogwiazdkowy Hotel Gdańsk, a restauracja „Brovarnia” słynie z warzonego na miejscu piwa.

Działanie hotelu otworzyło nowy rozdział w dziejach Szafarni, nadrzeczna ulica z zapomnianego ciągu magazynowego zmieniła się w chętnie odwiedzany trakt turystyczny.