Rozmaitości

Na co zwrócić uwagę sprzedając auto do skupu?

InfoGdansk
30 listopada, 2022

Aby uniknąć stresu i przypadkowych niedopatrzeń związanych ze sprzedażą samochodu, coraz więcej kierowców decyduje się na skorzystanie z usług skupu samochodów używanych. To duża wygoda, szczególnie w przypadku osób, które nie mają na całą tą przeprawę wystarczająco czasu. Skupy działają bardzo szybko i sprawnie, transakcji dokonać można praktycznie w ciągu jednego dnia. O czym jednak warto pamiętać?

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Po przyjechaniu w miejsce zamieszkania klienta, pracownik skupu sporządza umowę oraz zajmuje się wszystkimi formalnościami, co umożliwia szybką sprzedaż pojazdu i pozwala zaoszczędzić czas klienta. Metody płatności za sprzedany samochód zależne są od preferencji osoby sprzedającej. Można rozliczyć się ze skupem w formie gotówki, a także otrzymując przelew bankowy na wskazane konto. Trzeba natomiast pamiętać, aby w momencie sprzedaży mieć przy sobie następujące dokumenty:

  • Ubezpieczenie OC oraz przegląd techniczny pojazdu;
  • Dokument tożsamości;
  • Dowód rejestracyjny pojazdu.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Umowa jest najważniejszym dokumentem w całym procesie sprzedaży i musi być należycie sporządzona i dokładnie sprawdzona przez obie strony. To dokument potwierdzający transakcje, który jednocześnie zabezpiecza przed nadużyciami. Sprzedający powinien dopilnować, aby dokument chronił go przed ewentualnym „zwrotem” samochodu lub reklamacjami ze strony nowego właściciela. W dokumencie koniecznie powinien znaleźć się zapis informujący o tym, że kupujący przed dokonaniem transakcji zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. W ten sposób można ograniczyć ewentualne roszczenia nabywcy. Dokument należy oczywiście zachować na co najmniej rok, ponieważ zawsze może się do czegoś przydać.

Wycena samochodu

Przed sprzedażą samochodu należy ustalić jego wartość. Pracownik skupu dokonuje wyceny biorąc pod uwagę szczegóły dotyczące auta, a sprzedający może, ale nie musi na oferowaną kwotę przystać. Warto się przygotować na niższą cenę, niż założyliśmy. Rynek wycenia bez sentymentu i emocji. Punktem wyjścia mogą być jednak portale z ogłoszeniami. Rzut oka na kilka ofert aut tego samego modelu o podobnym przebiegu i zbliżonym roczniku powinien dać rozeznanie co do poziomu cen. Oczywiście dużo zależy od wyposażenia czy stanu rzeczonego samochodu.

Podsumowanie

Sprzedaż auta w skupie jest znacznie łatwiejsza i szybsza od tradycyjnej sprzedaży pojazdu na własną rękę poprzez ogłoszenie. Jednak mimo tego, o pewne sprawy trzeba zatroszczyć się osobiście. Wszystko po to, aby uniknąć nieporozumień i ewentualnych problemów prawnych związanych z tą transakcją.

Szukasz zaufanego skupu samochodów? Sprawdź zamienautonagotowke.pl.