To jedyna placówka muzealna na świecie poświęcona tematyce hymnu narodowego! Muzeum działa w dworze szlacheckim, który w latach 1740-1785 należał do rodu Wybickich. Tutaj urodził się Józef Wybicki – wybitny działacz społeczny i patriota, reformator, autor tekstu Mazurka Dąbrowskiego.
Józef Wybicki – wybitny publicysta i patriota
Budynek był kilkukrotnie przebudowywany, między innymi po pożarze z 1906 roku. W latach 70-tych ubiegłego stulecia dojrzewała idea organizacji placówki muzealnej, wtedy też przeprowadzono gruntowny remont zabytkowego dworku. Budynek odzyskał wygląd z 2 połowy XVIII wieku, a w pomieszczeniach pojawił się wystrój nawiązujący do schyłku szlacheckiej Rzeczypospolitej. Pierwsi turyści odwiedzili muzeum w 1978 roku.
Józef Wybicki urodził się w Będominie w 1747 roku, w wieku 8 lat rozpoczął naukę w staroszkockim Kolegium Jezuickim. Kilka lat później stanął na czele buntu szkolnego, uczniowie protestowali przeciwko stosowaniu kar cielesnych, podważali też sensowność przestarzałego programu nauczania. Z systemem wygrać niełatwo, Józef Wybicki został z tej uczelni usunięty, a w działaniu placówki nic się nie zmieniło.
W kolejnych latach pomorski szlachcic poświęcił się działalności publicystycznej, reformatorskiej i patriotycznej. Związany był z konfederacją barską i insurekcją kościuszkowską, następnie w Paryżu i we Włoszech wspierał organizację polskiego wojska. W lipcu 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech napisał tekst Pieśni Legionów Polskich, utwór błyskawicznie wrósł w tradycję walki o odbudowę polskiej niepodległości, a w 1927 roku został ustanowiony hymnem Rzeczypospolitej. W będomińskim dworku muzealna opowieść o tej niezwykłej historii…
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – zwiedzanie
W muzealnych zbiorach eksponaty o patriotycznej tematyce: XIX-wieczne obrazy i kilimy, biżuteria czy też szable i pistolety. Do najcenniejszych pamiątek zalicza się patriotyczne muzykalia: śpiewniki, nuty polskich pieśni czy też pozytywki wygrywające melodię polskiego hymnu narodowego.
Unikatem nuty i tekst Mazurka Dąbrowskiego wydane w Paryżu w 1826 roku w języku polskim i francuskim. Ciekawa też kolekcja najstarszych płyt gramofonowych z nagraniami polskich utworów hymnicznych: “Boże coś Polskę”, “Rotą”, czy “Warszawianką”.
Muzealna wystawa we wnętrzu szlacheckiego dworku, wystrój i wyposażenie kolejnych pomieszczeń doskonale korespondują z charakterem i nastrojem tej niełatwej epoki.
Na zewnątrz pięciometrowy orzeł ze skrzydłami skomponowanymi z kos, to również ciekawe nawiązanie do niepodległościowej tematyki. Orzeł powstał w 2013 roku według pomysłu Roberta Florczaka z okazji 35-lecia działalności będomińskiego muzeum.
W placówce prezentowane są też wystawy czasowe, odbywają się koncerty muzyki patriotycznej, ślubowania uczniowskie i ciekawe imprezy cykliczne: Bieg „Mazurka Dąbrowskiego”, „Majówka z generałem Józefem Wybickim” oraz „Batalia Napoleońska”.
Zobacz też – W uznaniu zasług Sejm RP ustanowił Józefa Wybickiego patronem roku 2022.
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Będomin 16, 83-422 Nowy Barkoczyn
tel. +48 58 687 71 83