Muzea

Dawne Muzeum Bursztynu w Wieży Więziennej

InfoGdansk
14 listopada, 2016

Nowoczesna placówka muzealna mieści się w zespole Przedbramia Ulicy Długiej. Budowę tego gotyckiego kompleksu rozpoczęto w XIV stuleciu jako wzmocnienie obronności Bramy Długoulicznej, głównego wjazdu do miasta Gdańska. Na przełomie XVI i XVII wieku obiekt został przebudowany. Część zachodnią przeznaczono na Katownię, w części wschodniej po znacznym podwyższeniu zaczęło działać miejskie więzienie.

Odbudowa Zespołu Przedbramia ulicy Długiej

Pod koniec ostatniej wojny zabytek został poważnie zniszczony. Po odbudowie we wnętrzach obiektu funkcjonowała Katedra Kryminalistyki Uniwersytetu Gdańskiego. W 2006 roku otwarto w tym miejscu Muzeum Bursztynu, czym uzupełniono lukę na kulturalnej mapie Gdańska. Nadmotławskie miasto pretendujące do miana Światowej Stolicy Bursztynu nie posiadało wcześniej placówki muzealnej poświęconej tej tematyce.

Być może za pewien czas muzeum zostanie przeniesione do gotyckiego Wielkiego Młyna– obiektu o ogromnej kubaturze i takim też potencjale.

W kilku muzealnych zakamarkach zauważyć można autentyczne napisy wyskrobane przed wiekami przez osadzonych w wieży skazańców.

W sezonie letnim na szczycie Wieży Więziennej działa punkt widokowy, z którego podziwiać można ciekawie zarysowaną przestrzeń gdańskiego Śródmieścia. Można też wczuć się w postać literackiego Oskara Matzeratha, który w najsłynniejszej książce Güntera Grassa z tej mniej więcej pozycji maltretował teatralne szyby…

Wystawy w Muzeum Bursztynu

Muzealne ekspozycje przybliżają szeroki zakres bursztynowych zagadnień. Przedstawiona została problematyka wydobycia surowca, rozwoju szlaków handlowych czy też zastosowania bursztynu w sztuce, życiu codziennym i medycynie. W muzeum znajdują się najwybitniejsze osiągnięcia gdańskiej sztuki bursztynniczej:

Kabinet bursztynowy z sygnaturą „Danzig/28. Julius /Ao 1724/Johan-George Zernebach”;

Szkatuła z 1705 r. wykonana przez Gotfrieda Turaua, jednego z twórców słynnej Bursztynowej Komnaty;

Bursztynowa amfora z 1952 roku – niedoszły dar gdańskich bursztynników dla Józefa Stalina.

Zobacz też – Usługi szklarskie – co warto wiedzieć?

Warto też zwrócić uwagę na bursztynową gitarę, jajko Faberge, inkluzję jaszczurki i wiele innych ciekawych eksponatów.

W połowie kwietnia 2021 roku działalność placówki w zabytkowym Zespole Przedbramia Ulicy Długiej dobiegła końca. W dniu 23 lipca 2021 roku planowane jest otwarcie nowej siedziby Muzeum Bursztynu w dostosowanym do tego celu Wielkim Młynie.

INFORMACJE
Muzeum Bursztynu w Gdańsku;
Targ Węglowy 26, 22-100 Gdańsk;
tel. 58 301 47 33;

muzeumgdansk.pl

Galeria Muzeum Bursztynu - fotografie