Odsłonięcie tego ciekawego pomnika (31 maj 2009) ukoronowało wieloletnie starania o upamiętnienie Antoniego Suchanka – związanego z Orłowem wybitnego malarza marynistycznego.
Autorem kompozycji gdyński rzeźbiarz Zdzisław Koseda, w którego dorobku wiele ważnych prac o gdyńskiej tematyce. Pomnik wyjątkowo udany, przedstawia malarza pogrążonego w artystycznej pracy, obok rozłożona kaseta z niezbędnymi przyborami.
Antoni Suchanek – wybitny malarz marynistyczny
Antoni Suchanek urodził się w Rzeszowie i od najmłodszych lat przejawiał wybitne uzdolnienia plastyczne. Jako młodzieniec poszedł za głosem powołania i na studiach w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zgłębiał tajniki i niuanse malarskiej sztuki. Miał kogo podpatrywać, jego nauczycielem był m. in. Józef Mehoffer, jeden z najwybitniejszych malarzy młodopolskiego nurtu sztuki. Studia krakowskie przerwały wojenne zawirowania, w których Antoni Suchanek jako żołnierz Legionów Polskich również wziął udział.
W latach dwudziestych chętnie odwiedzał polskie Wybrzeże i to w Orłowie narodziła się jego fascynacja morską tematyką. W 1929 roku w Jastarni odbyła się pierwsza indywidualna prezentacja jego prac, a już rok później jego „Wystawę Morską” podziwiali bywalcy warszawskiej Zachęty.
Antoni Suchanek nawiązał też artystyczną współpracę z Marianem Mokwą – jednym z najwybitniejszych polskich malarzy-marynistów. Wspaniale rozwijającą się karierę przygasiły lata II wojny światowej. Podczas oblężenia Warszawy spłonął jego 20-letni dorobek, artysta nie pogrążył się w bierności i między innymi przyczynił się do uratowania „Bitwy pod Grunwaldem” i „Kazania Skargi” Jana Matejki. Potem był stale nękany przez niemieckich „miłośników kultury” z Gestapo.
Zesłany do KL Auschwitz i zwolniony dzięki staraniom rodziny ukrywał się z obawy przed kolejnym aresztowaniem. Latem 1944 roku wziął czynny udział w powstaniu warszawskim.
Antoni Suchanek w gdyńskim Orłowie
Od 1946 roku mieszkał w Orłowie przy ulicy Przebendowskiego, tutaj zajmował się m. in. artystyczną dokumentacją wojennych zniszczeń i odbudowy Wybrzeża. Tematem jego prac porty, stocznie, statki i ludzie morskich profesji. Aktywnie uczestniczył w trójmiejskim życiu artystycznym, brał udział w organizacji Grupy Polskich Marynistów Plastyków, publikował też prace w czasopismach o morskiej tematyce. Jego prace ocieplały surowe wnętrza kolejnych polskich statków. Udzielał się też dydaktycznie, młodym artystom nie szczędził wiedzy, doświadczenia i artystycznych przemyśleń. Umarł w 1982 roku i spoczął na Cmentarzu Witomińskim.
Ławeczka powstała po dziesięcioletnich staraniach Rady Dzielnicy Orłowo, doskonale wybrano lokalizację tego niewielkiego pomnika– w pobliżu molo i klifu, zatem w prawdziwie pejzażowym otoczeniu…