Rozmaitości

Jaką spawarkę wybrać dla początkującego?

InfoGdansk
12 października, 2022

Najlepsza spawarka do domu – jaką wybrać?

Każde dobrze wyposażone gospodarstwo domowe powinno być zaopatrzone w spawarkę. Umożliwia ona wykonywanie wielu prac w których materiałem jest metal. Możliwość  łączenia ze sobą elementów stalowych daje duże pole manewru i powoduje, że większość tego typu prac można samodzielnie wykonać w domu.

Spawarka transformatorowa vs spawarka inwerterowa

Decydując się na zakup spawarki do domu należy zastanowić się jak często będziemy jej używać. Amatorska spawarka, która będzie eksploatowana w niewielkim stopniu będzie idealnym rozwiązaniem w takim przypadku. Do tego typu spawarek należy spawarka transformatorowa. Ma ona bardzo prostą budowę i jest łatwa w użyciu. Jej minusem jest duży pobór prądu i wysoka masa, jednak w przydomowym warsztacie waga spawarki nie jest tak istotna jak w przypadku użytkowania przez profesjonalistów. Jest ona z pewnością wystarczająca dla początkujących spawaczy oraz dla amatorów, którzy nie będą pracowali nią codziennie. Spawarki transformatorowe są mało podatne na uszkodzenia mechaniczne i tanie, co jest dodatkową zachętą do ich kupna.  Drugim rodzajem spawarek są spawarki inwerterowe. Są one bardziej profesjonalne niż spawarki transformatorowe. Ich rozmiary są zdecydowanie mniejsze. Są one polecane także profesjonalistom, ale znajdują również swoje miejsce w garażu każdego amatora. Ponadto zużywają mniej prądu od spawarek transformatorowych. Wśród klientów dużym zainteresowaniem i dobrymi opiniami cieszy się spawarka inwerterowa firmy dedra, którą można zakupić na stronie narzedzia24na7.pl

Przecinarka plazmowa- przydatne urządzenie podczas spawania

Przecinarka plazmowa jest to narzędzie, dzięki któremu możliwe jest cięcie metali łukiem zjonizowanego gazu. Owe urządzenie pozwala przecinać metal do grubości ok. 12 mm, co jest dużym ułatwieniem podczas procesu przygotowywania elementów metalu do spawania. Urządzenie wymaga podłączenia pod kompresor. Maksymalne ciśnienie użytkowe przecinarki plazmowej wynosi 4 bar. 

Migomat- czym różni się od klasycznych spawarek?

Migomaty inwerterowe są to urządzenia służące do wydajnego spawania materiałów o różnych grubościach. Charakteryzuje je jednak to, że można nimi spawać aluminium, czy chociażby miedź. Mają podajnik drutu, który wysuwa się podczas spawania.  Wykorzystywane są powszechnie w przemyśle samochodowym. Bez wątpienia migomat jest urządzeniem wszechstronnym i powszechnie wykorzystywanym, lecz to, czy klient go kupi zależy tylko i wyłącznie od jego indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie 

Jaką spawarkę zatem do domu wybrać? Na te pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od potrzeb klienta. Najprostszą spawarką jaka dobrze sprawdzi się w domowych pracach jest spawarka transformatorowa. Lepszą, bardziej profesjonalną i ekonomiczną w użytkowaniu spawarką jest z kolei spawarka inwerterowa, która sprawdzi się także w rękach profesjonalisty. Alternatywnym rozwiązaniem jest migomat, który pozwala łączyć inne materiały niż stal. Ostateczny wybór należy jednak do klienta, który oceni co, i jak często będzie spawał.

 

Materiał zewnętrzny.