Informacje

Jak zacząć przygodę z żeglarstwem?

InfoGdansk
16 października, 2020
Zdjęcie: Jak zacząć przygodę z żeglarstwem?

Poczucie wolności, jaką daje pływanie na wodzie, jest uczuciem trudnym do opisania. Żeby je zrozumieć, nie wystarczy uważne wsłuchiwanie się w opowieści żeglarzy, trzeba tego spróbować na własnej skórze. Dopiero wówczas, kiedy we własnych włosach poczujemy powiew morskiej bryzy, kołysanie na falach wodnych wprowadzi nas w stan błogiego spokoju, a oddalony o setki mil morskich horyzont pozwoli zebrać myśli, zrozumiemy, jak pięknym hobby jest żeglarstwo.

Chętni, którzy noszą się z zamiarem rozpoczęcia przygody o nazwie „żeglarstwo” muszą od samego początku ułożyć sobie w głowie dobry, długofalowy plan działania. To nie wyścig, w którym wygrywają najszybsi. Żeglarstwo oprócz swoich zalet, o których wspomniane zostało na początku tekstu, to również świetna szkoła, która uczy pokory i szacunku do ciężkiej pracy.

Jeżeli chętny do zostania żeglarzem sam przed sobą stwierdzi, że oprócz ambicji ma też czas na to, aby powoli wspinać się po tej drabinie, to najlepszym pierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniego dla siebie kursu żeglarskiego.

Gdzie nauczyć się żeglować?

Możliwości jest sporo – są kursy wakacyjne oraz weekendowe, dlatego dobrze jest zdecydować się na taki, na który ma się czas. Nie ma sensu zaczynać tak ważnego kursu, jeżeli w połowie braknie nam na niego zapału lub czasu. Dokonując wyboru, powinno się zwrócić również uwagę na wody, na jakich prowadzone będzie szkolenie – wyróżnia się jeziora, zalewy, rzeki i morza. Wybór jest więc spory, ale pierwsze kroki należy stawiać na jeziorach, bo im dalej w las – czy jak w naszym przypadku w wodę, tym poziom trudności wzrasta.

Nauka żeglarstwa możliwa jest więc na kursach, które przygotują kandydatów na żeglarzy do tej profesji, oraz, co nie mniej ważne, zapewnią potrzebne uprawnienia – o tym jednak później. Takie kursy prowadzone są przez kluby żeglarskie, które łatwo można odszukać w internecie oraz doświadczonych żeglarzy z uprawnieniami instruktora, prowadzących własne szkoły żeglarskie.

Pierwszym etapem szkolenia jest teoria. Podobnie jak przy nauce jazdy autem, tak samo jest przy żeglarstwie – zanim wypłyniemy na szerokie wody, musimy poznać sprzęt, który do tego posłuży. A jest co poznawać, bo jacht skrywa na swoim pokładzie wiele przyrządów, których trzeba używać podczas żeglugi, i co nie mniej istotne, znać ich nazewnictwo. Teoria to również informacje o wietrze, czyli przyjacielu i wrogu każdego żeglarza.

Dobry wiatr pcha nas do celu, zły od niego oddala. Oprócz teorii typowo związanych z jachtem, na kursie omawiane są podstawowe techniki pierwszej pomocy. Warto więc na części teoretycznej prowadzić notatki – ta wiedza po prostu przyda się na jachcie i podczas żeglugi. Po przebrnięciu przez część teoretyczną, na każdym kursie żeglarskim przychodzi pora na praktykę, czyli coś, na co czeka każdy początkujący wilk morski. Pierwsze wypłynięcie na wodę, w asyście profesjonalnego instruktora z całą pewnością będzie niezapomnianym wrażeniem oraz przygodą.

Uprawnienia żeglarskie

Każdy kurs to szansa na zdobycie uprawnień, o których wspomniane zostało w poprzednim akapicie. Kursant, który decyduje się na szkolenie, może liczyć zdobycie patentów żeglarskich: żeglarz jachtowy, sternik morski oraz kapitan jachtowy. Pierwszy z wymienionych można zdobyć, mając ukończone 14 lat i pozwala on na pływanie po wodach śródlądowych oraz morskich wewnętrznych.

Więcej swobody oferuje patent sternika morskiego. Aby do niego przystąpić trzeba mieć ukończone 18 lat i daje on możliwość pływania po wodach śródlądowych oraz morskich (nie tylko morskich wewnętrznych jak przy pierwszym patencie). Ostatni z patentów – kapitan morski, zezwala na pływanie bez żadnych ograniczeń po wszystkich rodzajach wód. Do każdego z patentów dochodzi się oczywiście stopniowo, każdy kolejny wymaga większego poświęcenia, umiejętności oraz odbytych i udokumentowanych rejsów.  Z tego właśnie powodu wspominaliśmy, że do zostania żeglarzem potrzeba mieć w sobie spore pokłady pokory.

Niezbędne wyposażenie żeglarskie

Na koniec wyposażenie, które powinien posiadać każdy początkujący żeglarz. Nie będzie to oczywiście w pierwszej kolejności jacht, na takie przyjemności przyjdzie jeszcze czas. Najpierw należy wybrać się do sklepu żeglarskiego.

Pierwszym zakupem amatorów żeglugi powinna być profesjonalna odzież żeglarska. Do takiej zalicza się sztormiak, czyli długą, dobrze dopasowaną i wodoszczelną kurtkę. Bez tego ani rusz, tym bardziej że pogoda zmienną jest, i nie zawsze nad żeglarzami świeci słońce. Konieczne będzie również zakupienie dobrych spodni, butów z dobrą i przyczepną podeszwą. Do tego skarpety, rękawice oraz najważniejsze – kamizelkę ratunkową, która może uratować nas przed utonięciem.

Tak ubranym i pełnym zapału można zapisać się na pierwszy kurs żeglarski.