Informacje

Jak dbać o tatuaż?

InfoGdansk
28 lipca, 2021
Zdjęcie: Jak dbać o tatuaż?

Zanim zdecydujesz, że chcesz zrobić sobie tatuaż, musisz wiedzieć, że podobno jest to uzależniające – tak przynajmniej mówią tatuatorzy. Zaczynając przygodę ze zdobieniem swojego ciała, musisz mieć do tego odpowiednie podejście. Prawidłowa pielęgnacja świeżo wytatuowanego miejsca jest bardzo ważna. Jak dbać o nowy tatuaż?

Zabezpieczenie u tatuatora

W miejscu, w którym robisz tatuaż, osoba wykonująca Ci go, zadba o Ciebie perfekcyjnie. Po wykonanym malunku tatuator zdezynfekuje skórę, usunie wazelinę i zaklei tatuaż specjalną folią. W ten sposób zabezpieczy nowo powstałą ranę i będziesz mógł bezpiecznie dotrzeć do domu, nie martwiąc się o to, że w komunikacji miejskiej czegoś dotkniesz i nabawisz się infekcji. Dodatkowo poinformuje Cię, jak dbać o nową dziarę.

Po dotarciu do domu możesz zdjąć folię ochronną. Zapewne pod nią zobaczysz opuchliznę i zaczerwienienie – nie przejmuj się tym i nie panikuj – to normalne. Barwnik, który jest pod Twoją skórą, jest dla Twojego organizmu jak ciało obce, więc jest czymś, czego chciałby się pozbyć. 

Świeży tatuaż – pielęgnacja

Na to, jak będzie wyglądał Twój tatuaż za parę lat, ma wpływ to, jak dbasz o niego przez kilka pierwszych dni po zrobieniu go. Do niezbędnych czynności po wykonaniu tatuażu należą: przemywanie go, smarowanie rany oraz stosowanie folii.

Jeżeli chodzi o pierwszy etap, to przemywać świeżo zrobiony tatuaż należy często. 3-4 razy dziennie najlepiej chłodną wodą, żeby nie narazić rany na wrzątek, poparzenia i niepotrzebny ból. Dodatkowo do przemywania świeżej rany można używać preparatów przystosowanych do tego, np. hipoalergicznych mydeł lub pianek do tatuaży. Wodę delikatnie odsączamy ręcznikiem papierowym, dociskając do miejsca, w którym wykonany jest tatuaż. Następnie nawilż miejsce odpowiednim kremem.

Nie zakrywaj tatuażu folią, chyba że planujesz wyjście na miasto. W takim przypadku folia jest potrzebna, by rana nie ocierała się o ubranie. Folia sprawdzi się również wieczorem i w nocy, podczas snu. W domu, kiedy nie masz takiej potrzeby, unikaj zakładania folii i pozwalaj skórze jak najczęściej oddychać. To przyśpieszy proces gojenia.

Proces gojenia – kremy i inne

Na rynku wybór kosmetyków, który przyśpiesza proces gojenia tatuażu, jest ogromny. Są dostępne kremy do tatuaży, balsamy oraz specjalne masła. Wszystkie te produkty są tak przystosowane do tatuaży, by odpowiednio o nie zadbać i natłuścić skórę, która potrzebuje regeneracji. Gdzie szukać takich kosmetyków? Sklep uZbira – https://uzbira.pl/ – oferuje szeroką gamę takich kosmetyków i dodatkowo posiada gotowe zestawy do pielęgnacji tatuażu, w których zawarte są wszystkie potrzebne dla Ciebie kosmetyki wysokiej jakości. Czy to nie jest ułatwienie? O nic się już nie musisz martwić.

Pielęgnacja latem

Jeśli spełniasz swoje marzenie latem, to skórę i tatuaż musisz dodatkowo chronić przed działaniem słońca. Wysokie temperatury i szkodliwe promieniowanie szybko doprowadzą do wyblaknięcia tuszu.

Przez pierwsze kilka tygodni musisz bardzo uważać na słońce. Staraj się więc w ogóle nie wystawiać nowej dziary na promienie UV. Jeśli natomiast jesteś już po pierwszych etapach gojenia i myślisz o wystawieniu tatuażu na słońce, to koniecznie nałóż na niego krem z wysokim filtrem – SPF 50.

Na rynku nie ma problemu ze specjalistycznymi preparatami do pielęgnacji tatuażu, które nie tylko ochronią przed słońcem, ale dodatkową nawilżą i odżywią skórę. Ona tego teraz potrzebuje. Są to na przykład kremy w sztyfcie. Wygodne, poręczne, szybko się wchłaniają, zawsze można mieć przy sobie i zaaplikować bezpośrednio na tatuaż.

Dodatkowe zasady

Ważne jest, żeby skupić się na zapewnieniu najlepszych warunków do gojenia się tatuażu. Nie chodzi tylko o ochronę zewnętrzną, ale również wewnętrzną – naszą osobistą. Warto odstawić na kilka dni alkohol i papierosy. Obie substancje rozrzedzają krew, co w praktyce może prowadzić do szybszego blaknięcia kolorów tatuażu lub do jego rozmywania. Dodatkowo nie wolno drapać i zrywać odchodzących elementów naskórka. To wszystko niepotrzebnie tylko wydłuża cały proces gojenia.