W warunkach niepewności i zmiennych sytuacji rynkowych warto do tematu inwestycji podejść z cierpliwością i rozwagą. Zgodnie z doskonale znanym przekazem „nie należy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka”, dlatego znaczenia nabiera odpowiednia i świadoma dywersyfikacja posiadanych środków. Kierunki i sposoby inwestowania różnią się oczywiście między sobą poziomami ryzyka i uzyskiwanego zwrotu.
Czy warto inwestować w złote monety?
Inwestorzy mniej skłonni do ryzyka kupują zazwyczaj obligacje państwowe, bardziej wytrawni gracze sprawnie poruszają się po zawiłościach rynku akcji i innych papierów wartościowych.
Inwestycyjnych możliwości nie brakuje, jedną z ciekawszych jest lokata nadmiarowego kapitału w zakup złotych monet inwestycyjnych, zwanych inaczej monetami bulionowymi.
Dlaczego ten kierunek inwestycyjny jest warty uwagi? Z wielu powodów. Ceny złota wykazują znaczną odporność na zawirowania rynkowe, co więcej – w takich sytuacjach obserwuje się przepływ kapitału w stronę bardziej bezpiecznych inwestycji, za taką właśnie od stuleci uznawane jest złoto. Inwestycja w złoto zabezpiecza więc i stabilizuje szerszy portfel inwestycyjny, znacząco zmniejsza związane z inwestycjami ryzyko. Doświadczeni inwestorzy wskazują na 10-15% udział złota jako pożądany poziom kruszcowego zabezpieczenia.
Kolejną zaletą takiej lokaty jest łatwość wyceny. Złote monety inwestycyjne posiadają ściśle określoną zawartość kruszcu, zatem ich wartość jest łatwa do ustalenia na podstawie światowych notowań. Warto jednak w tym aspekcie odróżnić monety inwestycyjne od kolekcjonerskich. Wycena wartości tych drugich uzależniona jest od wielu innych czynników, między innymi od niełatwych w obserwacji trendów numizmatycznych.
Przy kupnie złotych monet bulionowych należy koniecznie zwrócić uwagę na certyfikaty mennicy-producenta. Najczęściej branym pod uwagę wyznacznikiem jest akredytacja LBMA – Londyńskiej Giełdy Złota, czyli London Bullion Market Association. Monety z takim atestem można upłynnić w większości krajów świata, a taka łatwość zamiany środków inwestycyjnych na gotówkę jest również bardzo ważna.
Przywoływaną często zaletą tej formy inwestycji są też korzyści podatkowe. Uzyskane na wzroście wartości korzyści są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Warunkiem takiego zwolnienia jest sprzedaż monet nie wcześniej niż 6 miesięcy od daty zakupu.
Bezpieczne kupno złotych monet w Gdańsku
Rozważając ten kierunek inwestycji należy też wziąć pod uwagę aspekty kosztowe. Zakupione monety muszą być bowiem bezpieczne przechowywane, a to oznacza konieczność skorzystania z właściwej usługi bankowej lub firmy zajmującej się przechowywaniem wartościowych przedmiotów. Złote aktywa można też oczywiście przechowywać w domu, wtedy konieczny jest zakup sejfu, montaż instalacji alarmowej i wykup odpowiedniego ubezpieczenia.
Gdzie zatem nabyć złote monety inwestycyjne? Z wyborem miejsca zakupu nie należy się spieszyć. Tego rodzaju środki inwestycyjne oferowane są w trybie on-line na różnych platformach aukcyjnych, wtedy jednak zakupowe ryzyko wzrasta, można bowiem otrzymać monety z rysami i zabrudzeniami, ich wymiana na inne wcale nie musi być łatwa i oczywista.
Warto wybrać dostawcę sprawdzonego, o rzetelnej i ugruntowanej opinii, z zasobem ważnych atestów i certyfikatów.
Takim podmiotem jest na przykład Mennica Mazovia, która zajmuje się dystrybucją metali i kamieni szlachetnych. W ofercie mennicy między innymi monety i sztabki inwestycyjne odlane ze złota, srebra i platyny. Mennica Mazovia figuruje w rejestrze działalności kantorowej w Narodowym Banku Polskim i oferuje sztabki i monety bulionowe z czołowych mennic świata.
Do gdańskiego oddziału Mennicy Mazovia nietrudno trafić. Placówka działa pod adresem al. Grunwaldzka 56 lok. 214 IIp., wejście prowadzi przez Bank ING. Możliwy jest zakup w trybie on-line, ale warto zdecydować się na osobista wizytę we wspomnianym oddziale. Na kupujących czeka miła i uczynna obsługa z fachowym doradztwem w tym ciekawym inwestycyjnym zakresie.
Opisywana mennica oferuje produkty najwyższej jakości z najbardziej znanych, światowych mennic działających z akredytacją LBMA – między innymi Argor-Heraeus, PAMP, Perth Mint i Rand Refinery.
Artkuł sponsorowany.