Imprezy

Gdańskie wody. Fontanny – wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

InfoGdansk
9 grudnia, 2024

W dniu 18 grudnia odbędzie się kolejne spotkanie z prof. Andrzejem Januszajtisem. Tym razem niestrudzony badacz i wybitny znawca gdańskich dziejów opowie o miejskich fontannach, których w Gdańsku działa całkiem sporo i które ciekawie zapisały się w historii nadmotławskiego miasta.

Na wykład zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury, które od kilkudziesięciu lat prowadzi ciekawą działalność dotyczącą między innymi historii Gdańska i bałtyckiego regionu.

Wybitny dorobek prof. Andrzeja Januszajtisa

Profesor Andrzej Januszajtis przez wiele lat był pracownikiem naukowym Politechniki Gdańskiej.
Pracę na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej łączył z pasją do Gdańska – wielkim zainteresowaniem dziejami nadmotławskiego miasta i zabytkami jego przeszłości.

Stąd wiele publikacji popularyzujących bardziej i mniej znane wątki gdańskiej historii.
Na tym nie koniec. Prof. Andrzej Januszajtis angażował się w przywracanie do życia zabytków wydawałoby się bezpowrotnie utraconych i niemożliwych do odbudowy. Takim tematem była na przykład odbudowa słynnego Zegara Astronomicznego z kościoła Mariackiego, a kolejnym prace przy carillonie z wieży kościoła św. Katarzyny.

Wykłady prof. Andrzeja Januszajtisa odbywają się w w Ratuszu Staromiejskim, każdy z nich stanowi fascynującą wędrówkę po zakamarkach gdańskiej historii.

Fontanny miejskie w Gdańsku

Fontanny na dobre wrosły w miejskie place i ulice. Ich działanie wraz z odpowiednią aranżacją otoczenia budują (chociaż nie zawsze) przestrzenie jakimi można się pochwalić i w których chce się przebywać.

Wykład prof. Andrzeja Januszajtisa dotyczyć będzie historii najważniejszych fontann gdańskich, szczególnie wiele uwagi znawca miasta poświęci Fontannie Neptuna, która od dawna stanowi doskonale kojarzony symbol nadmotławskiego miasta.

Fontanna Neptuna powstała w I połowie XVII wieku i stanowi najstarszy zachowany taki obiekt w Gdańsku. Jej powojenny montaż i uruchomienie stały się też symbolem odbudowy miasta, w wielkim stopniu zniszczonego pod koniec II wojny światowej.

Zobacz więcej – Powrót króla. Powojenne uruchomienie Fontanny Neptuna

W Gdańsku działają też inne takie instalacje, z których na szczególną uwagę zasługuje Fontanna Heweliusza przy Wielkim Młynie.
Natomiast w wielkiej fontannie na Placu Wybickiego odnaleźć można ciekawe nawiązanie do twórczości Güntera Grassa – związanego w młodości z Wrzeszczem pisarza i późniejszego laureata Literackiej Nagrody Nobla.

Grudniowy wykład w Ratuszu Staromiejskim zapowiada się bardzo ciekawie.

INFORMACJE
Gdańskie wody. Wodociągi | wykład prof. Andrzeja Januszajtisa;
NCK – Ratusz Staromiejski;
ul. Korzenna 33/35, 80-001 Gdańsk;
18 grudnia 2024 r., godz. 17.30.
Wstęp wolny