Imprezy

Festiwal Baniek w Gdańsku

InfoGdansk
30 kwietnia, 2024

W dniu 12 maja na parkingu P1 przy stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk odbędzie się Festiwal Baniek, który z pewnością zainteresuje wiele rodzin z młodymi pociechami.

Puszczanie wielkich baniek przypomni rodzicom o czasach kolorowego i beztroskiego dzieciństwa, a dla najmłodszych uczestników będzie świetną zabawą i rozrywką.

Festiwal Baniek przy stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk

Organizatorzy zapowiadają wspólne i kilkugodzinne puszczanie baniek – małych i dużych i bez wyjątku mieniących się bajecznymi kolorami tęczy. Formułę imprezy poszerzą zabawy konkursowe oraz ciekawe animacje.

Na najmłodszych uczestników czekają też dmuchańce oraz bajkowe postacie.

Wstęp na imprezę – bezpłatny.

Bańkowe ciekawostki

Większość baniek charakteryzuje się krótkim trwaniem, mimo to bańkowych ciekawostek nie brakuje. Ponieważ wynalazek mydła przypisywany jest starożytnym Sumerom, można przypuszczać że już kilka tysięcy lat temu sumeryjskie dzieci puszczały w niebo mydlane banieczki.

Zobacz też – Domowy hotel dla psów i kotów w Gdańsku: osobista opieka jako czynnik wyróżniający jakość usług

Bańkowe motywy pojawiają się na wielu średniowiecznych obrazach, a ze względu na kruchość i nietrwałość – bańki już w dawnych wiekach były traktowane jako symbol przemijającego życia. Stąd obecność baniek w bardzo poważnych nurtach sztuki, aniołek z bańkami zdobi na przykład wybitne epitafium Aldegundy Zappio, wspomniane dzieło zobaczyć można w gdańskim kościele św. Jana.

Z tematem baniek wiąże się też zdumiewający wyczyn, który został uhonorowany wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa. W 2018 roku Jakub Bochenek (właściciel firmy TUBAN) wraz z pracownikami zamknął w jednej bańce aż 417 osób! Bańki pomimo swojej kruchości potrafią jednak zadziwić.

INFORMACJE
Festiwal Baniek w Gdańsku;
Stadion Polsat Plus Arena Gdańsk – parking P1;
ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, 80-560, Gdańsk;
12 maja 2024 r., godz. 12.00-15.00;
Wstęp wolny.