Impreza już się odbyła

Imprezy

Eugeniusz Kwiatkowski. Historia i gospodarka

InfoGdansk
21 listopada, 2018

Eugeniusz Kwiatkowski zapisał się w historii jako postać o wielu talentach i wybitnych zasługach.
Podczas I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, po odzyskaniu niepodległości wykazał się nieprzeciętnymi zdolnościami organizacyjnymi, bo jako dyrektor techniczny w krótkim czasie do rozkwitu doprowadził Państwową Fabrykę Związków Azotowych w Chorzowie.

Eugeniusz Kwiatkowski odegrał wybitną rolę w gospodarczych dziejach II Rzeczypospolitej

Jako minister przemysłu i handlu przyśpieszył budowę gdyńskiego okna na świat, angażował się też w rozwój Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Po II wojnie światowej zamieszkał w Sopocie i włączył się w dzieło odbudowy zniszczonego kraju. W 1948 roku został odsunięty od działalności publicznej i przeniesiony na przymusową emeryturę z administracyjnym zakazem pobytu na Wybrzeżu i w Warszawie.

Dosłownie w ostatniej chwili pamięć o jego zasługach została przywrócona i uhonorowana, bo 19 sierpnia 1974 roku Uniwersytet Gdański przyznał Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu tytuł doktora honoris causa za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz ogólnej teorii ekonomii. Trzy dni później Eugeniusz Kwiatkowski zmarł.

Konferencja organizowana przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego przypomni o zasługach tej wybitnej postaci, informacje poniżej:

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Eugeniusz Kwiatkowski. Historia i gospodarka”.
28 listopada 2018 r. godz. 10.00 -13.00
Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Sopot ul. Armii Krajowej 119/121, Aula D.

Program:
godz. 10.00 – Przywitanie gości

godz. 10.30 – Dokumentacja Eugeniusza Kwiatkowskiego jako źródło do dziejów powojennego Sopotu – Jagoda Załęska-Kaczko Muzeum Sopotu

godz. 10.50 – Działania Eugeniusza Kwiatkowskiego jako Delegata Rządu RP do odbudowy Wybrzeża na rzecz małych portów – dr Bogdan Libich Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni

godz. 11.10 – Eugeniusz Kwiatkowski a początki życia akademickiego i naukowego Trójmiasta – dr Jan Daniluk Uniwersytet Gdański

11.30 – 12.00 – Przerwa kawowa

12.00 – Powojenne losy Eugeniusza Kwiatkowskiego. Stan wiedzy i postulaty badawcze – dr Łukasz Jasiński Muzeum Miasta Gdyni

12.20 – Spuścizna po inżynierze Eugeniuszu Kwiatkowskim w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni – Dariusz Małszycki Muzeum Miasta Gdyni.