Impreza już się odbyła

Imprezy

Etnopodróże: Sycylijskie zwyczaje i tradycje

InfoGdansk
17 września, 2019

Sycylia to wyspa, której mieszkańcy kultywują dawne tradycje. Przez cały rok w miastach i miasteczkach odbywają się festyny religijne, sięgające czasów pogańskich wierzeń. Sycylijczycy potrafią też wspólnie się bawić na ulicach w okresie karnawału. Wtedy też silniej odzywają się tradycje ludowych teatrów marionetkowych i parad wózków sycylijskich, nawiązujących do legend o paladynach Karola Wielkiego.

Sycylijskie spotkanie w Muzeum Etnograficznym w Gdańsku

Wiele sycylijskich tradycji i zwyczajów trafiło na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. O niektórych z nich opowie Ewa Karolina Cichocka, na przykład o trzydniowych obchodach i wysiłku pielgrzymów podczas święta patronki Katanii – św. Agaty, które należy do jednych z największych na świecie uroczystości katolickich.

Będzie to też okazja, by zobaczyć, jak bawią się Sycylijczycy na najpiękniejszym karnawale w Acireale, oraz jak wciąż żywa jest ludowa tradycja teatrów marionetkowych i produkcji wózków sycylijskich. Opowieści o Sycylii i spotkaniach z jej tradycją i folklorem autorka zilustruje fotografiami ze swoich wypraw.

Ewa Karolina Cichocka – dziennikarka i autorka książek o Sycylii. Prowadzi Studio Dokumentacji Podróżniczej EGC.

INFORMACJE
Etnopodróże: Sycylijskie zwyczaje i tradycje;
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Etnografii,
ul. Cystersów 19, 80-806 Gdańsk;
Wstęp: 1 zł;
Termin: 29.09.2019 r., godz. 14.00.