Rozmaitości

Czym zajmuje się neurochirurg?

InfoGdansk
25 kwietnia, 2023

Neurochirurg to lekarz medycyny, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób układu nerwowego. Zajmuje się leczeniem operacyjnym ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, czyli: mózgu, rdzenia kręgowego, kręgosłupa oraz naczyń krwionośnych i nerwów. Najczęściej trafiają do niego pacjenci z chorobami występującymi w obrębie układu nerwowego. 

Dlaczego wiedza o pracy neurochirurga wymaga osobnego potraktowania? Ponieważ to bardzo rozległa dziedzina. Ośrodkowy układ nerwowy to mózg i rdzeń kręgowy, z kolei obwodowy układ nerwowy to sieć nerwów obwodowych, dzięki którym impulsy z ośrodkowego układu nerwowego docierają do poszczególnych narządów. Cała konstrukcja układu nerwowego jest niezwykle wrażliwa, w związku z czym wymaga doświadczenia i wiedzy specjalistów. Neurochirurdzy za sprawą specjalistycznych badań i przy użyciu odpowiednich narzędzi likwidują uszkodzenia związane z urazami mechanicznymi, zatory, zakrzepy, guzy oraz inne nieprawidłowości, które mogą wykształcać się w konsekwencji  negatywnego wpływu wielu czynników. 

Neurochirurg

Z czym wybrać się do neurochirurga?

Jeśli zauważymy niepokojące nas objawy w postaci np. zaburzeń widzenia o nieznanej przyczynie, kłopoty z koncentracją i pamięcią, niedowłady kończyn, bóle i zawroty głowy, częste omdlenia, dyskopatie kręgosłupa, drętwienie lub mrowienie kończyn – warto skonsultować te dolegliwości z lekarzem. 

Jakie badania mogą nas czekać po wizycie u neurochirurga? 

Organizm to niezwykle precyzyjny mechanizm, który z biegiem czasu często wymaga “wyregulowania”. W tej kwestii czasem warto zdać się na neurochirurga i jego zalecenia, które podejmuje zazwyczaj na podstawie badań. Tomografia komputerowa, RTG, rezonans magnetyczny czy badania ultrasonograficzne pozwalają rozpoznać nie tylko choroby układu nerwowego, ale i stopień ich zaawansowania. Dopiero na tej podstawie i po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, neurochirurg zleca dalszą diagnostykę. Wdraża leczenie farmakologiczne bądź kwalifikuje pacjenta do operacji. Dzięki nieustannemu rozwojowi medycyny, innowacyjnym procesom oraz nowoczesnym metodom neurochirurgia działa tam, gdzie leczenie farmakologiczne nie przyniosło powodzenia i zabieg chirurgiczny może okazać się konieczny.

Warto wiedzieć, że leczenie neurochirurgiczne polega przede wszystkim na leczeniu zabiegowym. Lekarz ma do wyboru dwie metody: mniej i bardziej inwazyjne. Do mniej inwazyjnych zaliczamy metody endoskopowe i te wykonywane laserem. Bardziej inwazyjne to leczenie operacyjne. Należy przy tym pamiętać, że każdy pacjent i każdy przypadek  traktowany jest indywidualnie. W zależności od potrzeby neurochirurdzy sięgają po takie metody jak; blokada okołokorzeniowa, wertebroplastyka, discektomia, mikrodiscektomia, discektomia endoskopowa, discogel. Trzeba jednak podkreślić, że neurochirurg decyduje się na zabieg operacyjny w ostateczności. A współczesny skok rozwojowy wielu gałęzi medycyny, w tym neurochirurgii, pozwala w praktyce wykorzystywać niemal bezinwazyjne metody leczenia.

Materiał zewnętrzny.