Kolejna wystawa czasowa w Muzeum Miasta Gdyni zachęca do nietypowego spojrzenia na fotografie opisujące powstanie i rozkwit tego portowego ośrodka.
Budowa gdyńskiego portu inspirowała wielu malarzy i fotografów
Prezentowane zdjęcia budują zbiory sytuacji zachęcających widza do działania i odbioru obrazu z nietypowej, a nawet niespodziewanej perspektywy. Zabieg bardzo ciekawy, bo w przeładowanej informacjami współczesności umiejętność selekcji, różnicowania i interpretacji treści nabiera fundamentalnego wręcz znaczenia.
Muzeum Miasta Gdyni szczyci się kolekcją 40 tysięcy archiwalnych zdjęć. Zbiór nieprzypadkowo tak pojemny i bogaty. Gdynia to jedyne duże polskie miasto zbudowane po wynalezieniu fotografii. Rozkwit gdyńskiego portu został więc doskonale udokumentowany od wizualnej strony. Wraz z rozbudową gdyńskiej infrastruktury upowszechniał się też małoobrazkowy aparat Leica, a fotografia stała się łatwiej dostępna i z tego powodu bardzo popularna. Warto też podkreślić fotogeniczność Gdyni. Geometryczność architektury i miejskiej przestrzeni, portowa dynamika, mariaż ziemi, nieba i morza dostarczały niezliczonych wątków i inspiracji…
Wystawa zachęca do krytyczności patrzenia, takiego wyjścia z bańki utartych schematów i przekonań, wyławiania tego, co faktycznie się kryje za kurtyną pozornej oczywistości.
Zbiory zaprezentowano wokół słów-kluczy związanych z patrzeniem i fotografią. W wystawie zatem wątki: Widok, Podglądanie, Światło, Wyobrażenie, Punkt Widzenia, Wizerunek i Dowód. Znaczenie każdej części wynika z dobranych zdjęć, formy ekspozycyjnej oraz merytorycznych opisów. Widzowie są zachęcani do formułowania własnych wniosków oraz samodzielnej interpretacji prezentowanych fotografii.
Formułę wystawy poszerzają warsztaty, prelekcje oraz kuratorskie wycieczki.
Co widzisz? Patrzenie na archiwalne fotografie Gdyni;
Wystawa czasowa w Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1, 81-374 Gdynia
http://www.muzeumgdynia.pl
Wystawa do dnia 17 czerwca 2018 roku.