Artykuły

Wycieczka do Gdańska. Co warto zobaczyć w stolicy Pomorza?

InfoGdansk
27 marca, 2023

Na zwiedzanie Gdańska nikogo nie trzeba namawiać. To tysiącletnie miasto przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale także innych krajów Europejskich. Obfituje w zabytki i atrakcje turystyczne, których jest tak wiele, że aby wszystkie zwiedzić, trzeba poświęcić wiele dni. Jednak nawet weekendowy wypad do stolicy Pomorza, stanie się niezapomnianym przeżyciem. Przedstawiamy miejsca, które warto odwiedzić. 

1. Centrum miasta i najważniejsze zabytki

2. Muzeum Bursztynu

3. Muzeum II Wojny Światowej, katedra w Oliwie i Europejskie Centrum Solidarności

Centrum Miasta i jego zabytki

Spacer po Gdańsku najlepiej zacząć od jego starego centrum, czyli Głównego Miasta. Przepięknie rzeźbione i malowane wąskie kamieniczki tworzą niepowtarzalny klimat. W bocznych uliczkach natkniemy się na domy z charakterystycznymi przedprożami oraz ozdobnymi rynnami, zwanymi gargulcami. Wizytówką gdańskiej starówki jest ulica Długi Targ, zwana także Traktem Królewskim. Spacerując po niej, koniecznie trzeba zobaczyć ratusz Głównego Miasta oraz bazylikę Mariacką. Jest ona wspaniałym przykładem sztuki gotyckiej. Przy Długim Targu znajdują się dwie najbardziej znane atrakcje Gdańska. To oczywiście Dwór Artusa i Fontanna Neptuna. Dwór Artusa jest jedną z najpiękniejszych gdańskich kamienic i stanowi oddział muzeum Gdańska. Ufundowało go niemieckie bractwo junkrów i był to, jak byśmy to dziś powiedzieli, elitarny klub. Odbywały się tu uroczyste bale i maskarady oraz szereg innych rozrywek. Przed kamienicą znajduje się fontanna Neptuna. Pochodzi ona z 1633 roku i została ufundowana przez miejskich rajców. Na kracie fontanny umieszczono symbole Gdańska i polskie orły. Koniecznie trzeba też odwiedzić Wielki Młyn, w którym funkcjonuje Muzeum Bursztynu. Nieopodal znajdują się inne znane atrakcje Gdańska jak żuraw nad Motławą i pozostałości pręgierza obok wieży więziennej. Warto zwiedzić Muzeum Archeologiczne, ekspozycję Narodowego Muzeum Morskiego i Muzeum Poczty Polskiej.

Muzeum Bursztynu

Muzeum mieści się w Wielkim Młynie, wzniesionym przez Krzyżaków na wyspie Tarcza. Początkowo obiekt miał pełnić rolę domu kultury Stoczni Gdańskiej. Zobaczymy tam największą wyłowioną bryłę bursztynu na świecie, która waży ponad 68 kg. Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa naturalnych form bursztynowych, oraz tzw. inkluzji, czyli zatopionych w bursztynie fragmentów roślin, szyszek, igieł oraz jedyną w Polsce zmumifikowaną jaszczurkę w bryłce bursztynu sprzed 40 mln lat. Dowiemy się też, czym właściwie jest bursztyn, jak wyglądał las bursztynowy i jak pracowali dawni poławiacze tego cennego materiału. Na drugim piętrze zobaczymy dzieła sztuki i przedmioty użytkowe wykonane z bursztynu. Pochodzą one z różnych epok, począwszy od starożytności. Do najcenniejszych eksponatów należy bursztynowy sekretarzyk w formie szafy gdańskiej, oraz szachy wykonane przez Michaela Redlina. Na świecie są tylko cztery takie komplety.

Muzeum II Wojny światowej,  katedra w Oliwie i Europejskie Centrum Solidarności

Bawiąc w stolicy Pomorza, koniecznie trzeba udać się do dzielnicy Gdańsk Oliwa. Znajduje się tam archikatedra oliwska ze słynnymi organami. Warto też zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej. Wystawa główna mieści się 14 metrów pod ziemią. Została podzielona na trzy części pt. „Droga do wojny”, przedstawiająca jej genezę, „Groza wojny” opowiadająca o ludzkich dramatach, oraz „Długi cień wojny” poświęcona dziejom świata po zakończeniu największego konfliktu zbrojnego w historii. Można też obejrzeć wystawę czasową prezentującą okazy słynnych maszyn szyfrujących „Enigma”. Miłośnicy historii najnowszej, powinni odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności. To multimedialne muzeum poświęcone historii NSZZ Solidarność i zmianom, do jakich pod jej wpływem doszło w Polsce i Europie.

Materiał zewnętrzny.