45,4 tys. mkw. nowych biur oddano do użytkowania w Gdańsku w 2021 roku. W całym Trójmieście było to blisko 73,2 tys. mkw. i był to najlepszy wynik spośród miast regionalnych w Polsce. Całkowita podaż powierzchni biurowej w Gdańsku na koniec grudnia 2021 roku wyniosła prawie 600 tys. mkw. Patrząc na całe Trójmiasto, powoli zbliżamy się do magicznej granicy 1mln mkw. powierzchni biurowej.
W samym Gdańsku w 2021 roku oddano do użytku biura o powierzchniach m.in. 10 tys. mkw. i 16,1 tys. mkw. W budowie natomiast znajdują się biurowce o powierzchniach 15,7 tys. mkw., 13 tys. mkw., 8,5 tys. mkw. i 8 tys. mkw.
Jaka była nowa podaż powierzchni biurowej w Gdańsku w 2021 roku?
Jeśli chodzi o wskaźnik nowej podaży powierzchni biurowych, to na przestrzeni ostatnich 6 lat tylko w 2018 roku był on wyższy niż w 2021 roku. W całym Trójmieście w budowie jest 100 tys. mkw. nowej powierzchni. Warto dodać, że w planach budowy pozostaje kolejne 153 tys. mkw.
Wysoki wskaźnik nowej podaży nie pozostaje bez znaczenia na wskaźnik pustostanów, który na koniec grudnia 2021 roku wyniósł 12,3%. Optymizmu dodaje to, że w Trójmieście wskaźnik pustostanów pozostawał niższy niż średnia z wszystkich rynków regionalnych tj. 14,2%. Dostępne powierzchnie biurowe w Gdańsku znajdziesz na portalu Investmap: https://investmap.pl/powierzchnie-biurowe/gdansk
Jaka była wielkość popytu w Gdańsku na rynku biurowym w 2021 roku?
Również wielkość popytu na biura w Gdańsku daje dużo optymizmu. W stolicy województwa pomorskiego podpisano umowy na wynajem ponad 67 tys. mkw. powierzchni biurowej. W całym Trójmieście transakcje najmu zawarto na 109 tys. mkw. przestrzeni. Było to o ponad 20 tys. mkw. więcej niż w 2020 roku. Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat to w 2017 roku mieliśmy do czynienia z rekordowym popytem na biura w Trójmieście. 2021 rok okazał się drugim wynikiem na przestrzeni tych 7 lat.
Jaka była struktura popytu na rynku biurowym w Gdańsku w 2021 roku?
Największy udział w strukturze popytu w Gdańsku miały renegocjacje umów tj. 42%. Wynika to z faktu, że wiele firm po pandemicznym 2020 roku wciąż były niepewne co do dalszego funkcjonowania. Wiele firm przechodziło na hybrydowy model pracy. Choć firmy rekrutowały nowych pracowników, to jednak nie przechodziły do standardowego modelu pracy w biurach na rzecz pracy hybrydowej. W takich warunkach niepewności ciężko było mówić o jakiś ekspansjach. To co cieszy, to to, że udział nowych umów najmu w strukturze popytu wyniósł w 2021 roku 41%.
Rynek biurowy w Gdańsku w 2021 roku
W 2022 roku pojawiają się dwa trendy, które będą mieć wpływ na sytuacje na rynku biurowym w Gdańsku tj. dbałość o ekologię i zmiana funkcjonalności biur. Najemcy zaczęli przystosowywać powierzchnię biurową do nowych funkcji. Jest to poniekąd podejście rewolucyjne. Przechodząc na pracę zdalną, a potem na hybrydową zaczęto w Gdańsku zmieniać podejście do wykorzystywania powierzchni biurowych. Zdecydowanie większą uwagę firmy kładą do zadań polegających na współpracy, czy do samych spotkań. W mniejszym zakresie wykorzystuje się obecnie miejsca do tradycyjnej pracy.
Zdecydowaną wagę zaczęto kłaść na ekologię w miejscu pracy i na funkcje zdrowotne miejsca pracy. Z tego względu coraz większą uwagę zwraca się na pracę w nowoczesnych biurach, które zapewniają pracownikom te atuty.
Dla pracowników duże znaczenie odgrywa sama lokalizacja biura, a także dostępność w jego pobliżu punktów usługowych i miejsc do odpoczynku. Pracodawcy mając świadomość potrzeb swoich pracowników starają się wybierać optymalne lokalizacje, zwłaszcza te największe firmy. Do takich lokalizacji można zaliczyć okolice alei Grunwaldzkiej w Gdańsku, gdzie dojazd jest dogodny nie tylko samochodem, ale także Szybką Koleją Miejską czy tramwajem. Popularność zyskuje również Nowe Miasto w Gdańsku, które znakomicie wpisuje się w ten trend, a jednocześnie oferuje dostęp do Zatoki Gdańskiej.