W okresie Wolnego Miasta Gdańska w tym miejscu działał zespół hotelowo-restauracyjny Deutscher Hof. Budynek legł w gruzach wiosną 1945 roku, dwa lata później z inicjatywy przedsiębiorcy Józefa Chmielewskiego budynek odbudowano. Dalsza historia typowa dla początków Polski Ludowej, energiczny gdańszczanin został „nagrodzony” upaństwowieniem odbudowanej kamienicy.
Okienko na świat
W 1950 roku w tym dość niepozornym obiekcie otwarto kawiarnię, popularny lokal działał pod patronatem Związku Młodzieży Socjalistycznej. Młodzieńcza fantazja najwyraźniej nie mieściła się w oficjalnych, ideologicznych schematach – klub stał się ostoją wielu artystycznych inicjatyw, wzorowanych bardziej na zachodnich nurtach kultury niż na socjalistycznej ideologii.
W 1959 roku (24 marzec) w klubie wystąpił zespół „Rhytm 'n’ Blues”, był to pierwszy koncert zespołu rockowego w Polsce! W obiekcie koncertowały też „Czerwone Gitary” i „Trzy Korony” Krzysztofa Klenczona. W działającym wewnątrz Studiu Piosenki udzielały się Irena Jarocka, Grażyna Łobaszewska i Marian Zacharewicz.
Od 1958 roku działało kino Drukarz. Seanse niezapomniane – zdarte kopie filmowe, niemiłosiernie skrzypiące krzesła i klimat niemożliwy do odtworzenia przez współczesne, sterylnie urządzone, multikina.
Taki niepozorny budynek i tak ciekawe historie… Obiekt od lat nie jest wykorzystywany, raz na jakiś czas wraca temat reaktywacji kulturalnych funkcji tego lokalu.