Rozmaitości

Zakładasz firmę? Sprawdź, jak zabezpieczyć ją finansowo

InfoGdansk
21 stycznia, 2022

Jeśli zależy ci na prężnym funkcjonowaniu firmy, już na początku działalności warto zadbać o jej finansowe zaplecze. Zaleca się zbudowanie poduszki finansowej po to, aby – w razie zatorów płatniczych – nie doprowadzić do zachwiania płynności. Sprawdź, o czym musisz pamiętać już na etapie zakładania firmy.

Czy wiesz, że o dobrze prosperującej firmie nie świadczy wyłącznie wysokość osiąganych przychodów? Dużo większe znaczenie ma umiejętne zarządzanie środkami – tak, aby utrzymać płynność finansową. Pomaga w tym zbudowanie poduszki finansowej, dzięki której – w razie przejściowych problemów z płatnościami – będzie można funkcjonować bez żadnych zmian.

Poduszka finansowa – jak ją zbudować w nowo powstałej firmie?

O ile budowanie poduszki finansowej w firmie działającej prężnie od wielu lat jest proste, o tyle może to stanowić wyzwanie dla początkującego przedsiębiorcy. Warto jednak odkładać środki małymi krokami – zgodnie z możliwościami finansowymi. Dopiero jak w miarę firma będzie się rozwijać i zdobywać nowych klientów, będzie można wpłacać na poduszkę finansową znacznie większe kwoty.

Podstawa to konto oszczędnościowe

Jeżeli firma nie dysponuje żadną nadwyżką finansową lub jest ona niewielka, odkładanie środków z myślą o budowaniu poduszki można rozpocząć od założenia konta oszczędnościowego. Tam pieniądze zarabiają już od pierwszej złotówki, co – w przypadku systematycznych wpłat – pozwala na pomnożenie kapitału. 

Lokaty długoterminowe jako sposób na efektywne oszczędzanie

Lokaty długoterminowe pozwalają pomnażać kapitał bez żadnego ryzyka. Lokując środki nawet na 12 miesięcy, „zamrażasz” do nich dostęp, dzięki czemu mogą efektywnie pracować na twój zysk. 

Ile możesz zarobić? Tutaj wiele zależy od konkretnej oferty, ponieważ lokaty długoterminowe charakteryzują się zróżnicowanym oprocentowaniem. Należy więc porównać dostępne możliwości i zdecydować się na opcję najkorzystniejszą pod względem finansowym. 

Przykładowo, Lokata Długoterminowa w Toyota Banku pozwala wypracować zysk na poziomie 0,35% w skali roku. To, ile ostatecznie wyniosą odsetki, zależy przede wszystkim od kwoty wpłaconego kapitału. 

Jak duża powinna być poduszka finansowa?

Trudno jednoznacznie określić rząd wielkości poduszki finansowej, ponieważ wiele zależy od branży i specyfiki konkretnej firmy. Powinna być to kwota adekwatna do przychodów oraz wydatków, a także ryzyka związanego z powstaniem zatorów płatniczych. 

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który:

  • wystawia faktury z odroczonym terminem płatności,
  • współpracuje głównie z dużymi partnerami biznesowymi,

musisz zadbać o nieco większą poduszkę finansową. Jej poziom powinien odpowiadać kwocie np. zamrożonych środków wynikających z faktur z odroczoną płatnością. 

Pamiętaj! Jeśli dopiero zdobywasz partnerów biznesowych, sprawdź ich wiarygodność. To także jeden ze sposobów na zabezpieczenie finansów swojego przedsiębiorstwa.