Pomnik odsłonięto 23 lutego 2002 roku jako upamiętnienie bł. ks. Mariana Góreckiego. Duchowny był związany przez wiele lat z Nowym Portem, stąd też lokalizacja monumentu w tej dzielnicy.
Ksiądz Marian Górecki pochodził z Poznania. Po otrzymaniu święceń kapłańskich pracował przez kilka lat w Wielkopolsce, w 1933 roku został skierowany do duszpasterskiej pracy w diecezji gdańskiej. Dał się poznać jako wybitny pedagog, pełnił m.in funkcję prefekta w Gimnazjum Polskim Macierzy Szkolnej w Gdańsku. Opiekował się też kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej w Nowym Porcie, jako wikary był związany z tutejszą parafią św. Jadwigi. Po aresztowaniu (1 IX 1939) został zesłany do obozu koncentracyjnego Stutthof i tam zamordowany w Wielki Piątek 1940 r.
W czerwcu 1999 r. podczas papieskiej pielgrzymki ksiądz Marian Górecki został ogłoszony osobą błogosławioną.
Uroczystość poświęcenia monumentu celebrował biskup Zygmunt Pawłowicz, w okresie przedwojennym był jednym z ministrantów ks. Góreckiego. Posąg powstał według artystycznej koncepcji Wawrzyńca Sampa, aranżację otoczenia zaprojektował Edward Cieślikiewicz.
Pomnik przedstawia kapłana w sutannie i z rozpostartym płaszczem. W płaszczu m.in. trójkąt z literą „P”, to artystyczne nawiązanie do pobytu w obozie koncentracyjnym, zauważyć też można zarys kościoła św. Jadwigi.