Jana Heweliusza przedstawiać nie trzeba. Przez prawie całe dorosłe życie związany był z Gdańskiem, w tym tętniącym życiem portowym mieście udzielał się jako skuteczny urzędnik, producent piwa, a niejako „po godzinach” z pasją rozwijał swoje astronomiczne zainteresowania…
Jan Heweliusz – pierwszy Polak w elitarnym Royal Society
Być może do rozkwitu tych naukowych poszukiwań i dociekań przyczynił się Piotr Krüger, który w gdańskim Gimnazjum Akademickim uczył młodego Heweliusza, a prywatnie kreślił pionierskie szlaki w dziedzinie nauk matematycznych…
Na dachu należących do Heweliusza kamienic powstało świetnie wyposażone obserwatorium astronomiczne, w którym uczony potrafił przepaść na wiele wieczornych i nocnych godzin. Obserwacje prowadził z użyciem własnoręcznie budowanych instrumentów, w odkrywczych dociekaniach miał wielkie wsparcie ze strony żony Elżbiety Koopman, określanej niekiedy mianem pierwszej „kobiety-astronom na świecie” lub nie mniej zaszczytnie „matką map Księżyca”.
Publikacje Jana Heweliusza poskutkowały niedowierzaniem i pewnie też zazdrością uczonych angielskich, stąd wnikliwe dochodzenie przeprowadzone w Gdańsku przez samego Edmunda Halleya! Dociekliwy gość nie znalazł jednak uchybień i uczciwie potwierdził doniosłość i znaczenie prac znakomitego gdańszczanina. Wkrótce potem Jan Heweliusz, jako pierwszy Polak w historii, został zaproszony w szeregi elitarnego Royal Society…
Więcej o gdańskim śledźtwie Edmunda Halleya
Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 roku, zmarł 76 lat później dokładnie w dniu swoich urodzin i został pochowany w gdańskim kościele św. Katarzyny. Jego postać upamiętniają gdańskie pomniki, nazwa ulicy i przede wszystkim działalność Hevelianum – popularnej placówki promującej nieszablonowe podejście do nauki i edukacji.
410. urodziny Jana Heweliusza w gdańskim Hevelianum
Czy można prowadzić browar, a na jego dachu obserwować niebo? Hodować cytryny i budować lunety? Zasiadać w radzie miasta i pisać książki o astronomicznych odkryciach? Jan Heweliusz udowodnił, że tak. Wiele spraw i dziedzin nauki zaprzątało mu głowę, choć najbardziej zapamiętaliśmy go jako astronoma.
2021 rok to obchody 410 rocznicy urodzin słynnego gdańszczanina. Każdego miesiąca da Wam się poznać od innej strony – astronoma, matematyka, konstruktora, browarnika, dyplomaty. Opowie też o swojej żonie astronomce, najcenniejszej współpracownicy. Wspomni jak to było z tą hałaśliwą papugą i komu podarował legendarne cytryny…
Świętujcie razem z nami urodziny patrona Hevelianum! Zaczynamy 28 stycznia o godzinie 17:00 i wszyscy jesteście zaproszeni! Program pojawi się na www.janheweliusz.pl