Wspomniana w tytule wystawa fotograficzna opowiada o życiu współczesnych ludzi morza, a przy tym nasuwa pytania o zmiany i przyszłość marynarskiej profesji.
Bo jest nad czym się zastanawiać. Kto mógł zaledwie trzydzieści lat temu przewidzieć, że długie na 400 metrów kontenerowce będą obsługiwane przez zaledwie dwudziestoosobowe załogi? Postępująca automatyzacja z wielką dynamiką zmienia charakter pracy na morzach i oceanach.
Niewiele osób czterdzieści lat temu przewidywało zmierzch radiooficerskiej profesji czy też rezygnację z alfabetu Morse’a w obsłudze morskiej komunikacji i nawigacji.
W 2018 roku Międzynarodowa Organizacja Morska opracowała ramy prawne dla eksploatacji statków bezzałogowych… Zatem ciekawych i ważnych pytań rzeczywiście nie brakuje. Fotografia ma to do siebie, że niczym lustro, pozwala nam bliżej przyjrzeć się otaczającej rzeczywistości, opisywana wystawa jest więc warta dłuższej uwagi.
Wystawa fotograficzna w ładowni muzealnego „Sołdka”
Zdjęcia zobaczyć można w ładowni „Sołdka” – pierwszego zbudowanego od podstaw statku w powojennej Polsce. Zasłużona jednostka od prawie 40 lat pełni funkcje muzealne.
Fotografie wykonał Łukasz Zakrzewski, który przez kilka lat pływał na masowcach oraz statkach ratowniczych. Jego ujęcia ukazują codzienność i trud morskich obowiązków, ponadto przedstawiają ciekawe widoki z odwiedzanych przez Autora regionów i różnych zakątków świata.
Wśród zdjęć również prace wyróżnione w międzynarodowym konkursie „International Photographer of the Year 2017”. Fotografie Autora były też publikowane w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce” i „Wprost”.
Jego fotograficzne spostrzeżenia są ważnym głosem w rozważaniach nad rozwojem i przyszłością całej branży morskiej.
Wystawa „Marynarze – cała wstecz”;
Statek-muzeum „Sołdek” Wyspa Ołowianka;
Narodowe Muzeum Morskie;
Wystawa do 4 października 2020 r.