Impreza już się odbyła

Imprezy

Wystawa „Archiwa błyskawiczne” w Muzeum Narodowym w Gdańsku

InfoGdansk
20 maja, 2021
Zdjęcie: Wystawa "Archiwa błyskawiczne" w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Wystawa „Archiwa błyskawiczne” to nie tylko największy dotychczas pokaz fotografii natychmiastowych w Polsce, ale również jeden z największych przeglądów polskich fotografii z ostatnich 50 lat.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 2 000 kolorowych zdjęć. Prace zebrane na ekspozycji ukażą przeróżne sposoby wykorzystywania materiałów błyskawicznych, które znakomicie wpisywały się w konwencje fotografii rodzinnej (archiwum Teresy Gierzyńskiej), dokumentalnej (Wacław Nowak), artystycznej (między innymi Ryszard Bobek, Marcin Giżycki) czy intymnej (Agata Bogacka, Karol Radziszewski, Teresa Tyszkiewicz).

Fotografie natychmiastowe w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Imprezowy charakter zdjęć natychmiastowych podkreśla z kolei ogromny zbiór snapshotów poznańskiej grupy Minilabistów, podczas gdy prace Leszka Brogowskiego, Rafała Kucharczuka uzmysławiają ich eksperymentalny, czy wręcz abstrakcyjny potencjał.

Polaroidy i instaksy często służyły też jako notatki – na przykład na planach filmowych (scenopisy Andrzeja Wajdy), czy też w trakcie podróży (Paweł Althamer, Rafał Milach).

Wystawa Archiwa błyskawiczne konfrontuje różne możliwości zastosowania natychmiastowych procesów w praktyce polskich fotografów. Zaprezentowane prace są efektem poszukiwań w archiwach prywatnych i instytucjonalnych. Albumy, atlasy, kabinety szufladowe, gabloty, konstelacje, typologie prezentują i porządkują w większości nieznany odbiorcom materiał fotograficzny.

Archiwa błyskawiczne kładą silny nacisk na lokalny i polityczny wydźwięk procesów natychmiastowych, które – zwłaszcza w okresie Polski Ludowej – kojarzyły się z nieosiągalną technologią zachodnią. Zagraniczne materiały i procesy pozwoliły na udokumentowanie (momentami socmodernistycznej i potransformacyjnej) ikonosfery Wschodu.

INFORMACJE
Wystawa „Archiwa błyskawiczne” w Muzeum Narodowym w Gdańsku;
Dział Gdańska Galeria Fotografii;
ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk;
Wystawa od 18 czerwca 2021 r.