Wyjątkowe pod względem przyrodniczym miejsce znajduje się w odległości zaledwie 40-minutowego spaceru od centrum Krynicy Morskiej .
Z wypiętrzonej na wysokość 49,5 m n.p.m. wydmy Wielbłądzi Garb podziwiać można zarówno bezkresną z pozoru Zatokę Gdańską i z drugiej strony szeroko rozlaną taflę Zalewu Wiślanego. To jedyne takie naturalnie ukształtowane miejsce na Mierzei Wiślanej!
Wielbłądzi Garb – najwyższa wydma stała w Europie!
Skąd charakterystyczna nazwa Wielbłądzi Garb? Od strony Zatoki Gdańskiej wyraźnie widać dwa wypiętrzenia przedzielone sporym wgłębieniem, tak zarysowany kształt ewidentnie kojarzy się z grzbietem wielbłąda. Wielka i rozległa wydma jest też czasem określana jako Wielka Garbnica.
Z wysokością 49,5 m n.p.m. Wielbłądzi Garb stanowi najwyższą wydmę stałą w Europie! Na jej szczycie znajduje się niewielka wieża widokowa, z której podziwiać można wąski pas Mierzei Wiślanej otoczony wodami zalewu i zatoki.
Opisywane wzniesienie jest bez wątpienia jedną z najciekawszych wydm na całym bałtyckim wybrzeżu. Najbardziej znanym takim piaszczystym wzniesieniem jest Wydma Łącka na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Nie mniej urokliwa, lecz rzadziej odwiedzana jest Wydma Czołpińska, również z obszaru wspomnianego wyżej parku narodowego. Najmniej znanym wzniesieniem wydmowym jest Wydma Lubiatowska położona w okolicy popularnej turystycznie Białogóry. Wymienione miejsca dotyczą wydm ruchomych, które są przesuwane i stale na nowo formowane przez cierpliwie wiejące wiatry. Natomiast Wielbłądzi Garb kształtu tak łatwo nie zmieni, czego przyczyną jest gęste zalesienie, skutecznie stabilizujące ten piaszczysty masyw.
Ze szczytu Wielbłądziego Garbu szczególnie efektownie prezentuje się akwen Zalewu Wiślanego, podkreślony wzgórzami Wysoczyzny Elbląskiej. Uwagę przyciąga widoczny w oddali Frombork z intrygującym nawet z tak dalekiej odległości Wzgórzem Katedralnym.
Jak dotrzeć do Wielbłądziego Garbu
Możliwości nie brakuje. Warto skorzystać z oznakowania żółtego Szlaku Jantarowego, którego trasa prowadzi również przez centrum Krynicy Morskiej. Przejście malowniczej trasy wzdłuż między innymi brzegu Zalewu Wiślanego zajmie około 40 minut. Szlak doprowadzi do niewielkiego parkingu, z tego miejsca można rozpocząć wspinaczkę na wydmowe wzniesienie.
Zobacz też – Rejs z Krynicy Morskiej do Tolkmicka
Po drodze warto popatrzeć na kolejne tablice ścieżki edukacyjnej, które ciekawie opowiadają o bogactwie lokalnej przyrody: występującej w okolicy roślinności, historii lasów Mierzei Wiślanej, czy też o specyfice tutejszego krajobrazu wydmowego.
Niedaleko szczytu dostępne są stojaki na rowery, zatem do Wielbłądziego Garbu bez trudu dotrą też miłośnicy „dwóch kółek”.
Natomiast kierowcy muszą zostawić samochody na parkingu przy drodze wojewódzkiej nr 501, stąd do przejścia odległość kilkuset metrów, taki dystans nie powinien stanowić problemu.
W Krynicy Morskiej widokowych możliwości i atrakcji jest więcej. Bałtyckie akweny zobaczyć na przykład można ze szczytu tutejszej latarni morskiej. Ciekawą atrakcją jest przejażdżka kołem widokowym „Krynica Eye”, z którego można podziwiać panoramę miasta, a także delektować się przepięknym widokiem na Zalew Wiślany i port jachtowy.