Rozmaitości

Rynek pierwotny w Trójmieście – przegląd 2022

InfoGdansk
8 sierpnia, 2022

Trójmiasto jest regionem cieszącym się niezwykłą popularnością wśród deweloperów i inwestorów w nieruchomości. Potencjał województwa jest wciąż niewyczerpany, a liczne walory rekreacyjne i turystyczne istotnie podnoszą wartość mieszkań. W efekcie – w Trójmieście obecnie są jedne z najwyższych cen nieruchomości w kraju, lecz popyt wcale nie maleje.

Dzisiaj mamy dla Was przegląd obecnego stanu rynku pierwotnego w Trójmieście:

Różnorodność to podstawa

Trójmiejski rynek nieruchomości z pierwszej ręki owszem można określić jako niezwykle różnorodny – jest to spowodowane dywersyfikacją oferty względem sektorów największego zapotrzebowania.

Jednym z podstawowych sektorów są nieruchomości realizowane celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Są to tradycyjne wielorodzinne osiedla – czasem rozległe i realizowane etapami, takie jak Nowa Letnica, czasem kameralne – wolnostojące bloki mieszkalno-usługowe, inwestycje o podwyższonym standardzie oraz wszelkiego rodzaju nieruchomości jednorodzinne, których popularność istotnie wzrosła z ciągu ostatnich kilku lat. Jest to najprzystępniejszy cenowo sektor w ofercie, co przyciąga osoby planujące kupno pierwszego mieszkania, młode rodziny z dziećmi oraz pracujących singli.

Szczególną popularnością wśród inwestorów cieszą się nieruchomości klasy premium – apartamenty, mikroapartamenty, lofty, wille miejskie. Duża część z nich jest projektowana pod potrzeby inwestorów i objęta specjalną obsługą. Tego typu inwestycje są zazwyczaj położone w najatrakcyjniejszych lokalizacjach Gdańska, Gdyni czy Sopotu, nierzadko też ich realizacja przewiduje rekonstrukcję, przebudowę i rewitalizację zarówno obiektów architektonicznych, jak i okolicznego terenu. Apartamenty często realizuje się w zrewitalizowanych kamienicach bądź na terenach poprzemysłowych. Ciekawą opcją jest wielofunkcyjny projekt Doki Living – zawiera zarówno mieszkania na użytek własny, jak i i apartamenty inwestycyjne, i jest położony w atrakcyjnej części miasta.

Osobno stoją nieruchomości o charakterze rekreacyjnym – na trójmiejskim rynku nieruchomości tego typu projektów nie brakuje. Najczęściej oferty apartamentów wakacyjnych są również skierowane do inwestorów w nieruchomości, i model współpracy jest przyjazny nabywcy – deweloper bierze na siebie obowiązki zarządzania najmem i gospodarowania nieruchomością, a właściciel czerpie zyski z wynajmu i może skorzystać z określonego umową pobytu właścicielskiego. Inwestycje o charakterze rekreacyjnym naturalnie znajdują się w pobliżu morskiego wybrzeża oraz innych stref i obiektów wypoczynkowych. Jedną z ciekawych inwestycji jest Sol Marina – położony na Wyspie Sobieszewskiej i wyposażony w pełną infrastrukturę rekreacyjną kompleks apartamentowy.

Trendy na rynku dyktują charakter nieruchomości

Trójmiasto jest rynkiem bardzo postępowym i chętnie przyswajającym najnowsze tendencje w mieszkaniówce.

Deweloperzy – zarówno krajowi, tacy jak Murapol czy Robyg, jak i regionalni, jak Hossa Development – coraz głębiej wchodzą w temat budownictwa proekologicznego. Już za niedługo nie znajdziemy osiedla, które by nie miało choćby jednego elementu eko. Obecnie popularne są panele fotowoltaiczne służące do zasilania części wspólnych, ładowarki do aut elektrycznych, systemy rekuperacji deszczówki oraz liczne zielone nasadzenia.

Kolejnym nasilającym się trendem jest rewitalizacja – deweloperzy, jak nikt inny, doceniają atuty dobrej lokalizacji i poszukują obiektów i terenów, które dałoby się zagospodarować na potrzeby mieszkaniowo-usługowe. Dlatego w obrębie historycznej części miast bądź też w pobliżu centrum powstają inwestycje o wysokim standardzie mieszczące się w odrestaurowanych kamienicach, przebudowanych gmachach byłych fabryk oraz budynków usługowych.