Niedaleko

Rejs z Krynicy Morskiej do Fromborka

InfoGdansk
25 czerwca, 2023
Zdjęcie: Rejs z Krynicy Morskiej do Fromborka.

Krynica Morska położona jest w wyjątkowo malowniczej przestrzeni Mierzei Wiślanej i od wielu dekad stanowi jedną z najpopularniejszych polskich destynacji turystycznych.

Turystów przyciągają szerokie plaże Zatoki Gdańskiej, odczuwalna na każdym kroku atmosfera letniska i wiele atrakcji rozsianych w tym ciekawym regionie.

Rejs przez Zalew Wiślany…

Sporo ze wspomnianych atrakcji historyczno-turystycznych znajduje się po drugiej stronie Zalewu Wiślanego. Zatem dystans do przejechania jest całkiem spory, do obfitującego w zabytki i skarby kultury Fromborka prawie 100 kilometrów. To daleko, tym bardziej że w okolicach Krynicy Morskiej prac drogowych, natężonego ruchu i w konsekwencji samochodowych korków naprawdę nie brakuje.

Jak zatem najłatwiej dostać się z Krynicy Morskiej do Fromborka? Najciekawszą opcją jest bez wątpienia rejs statkiem Żeglugi Gdańskiej przez szeroko rozlany akwen Zalewu Wiślanego. Jednostka wypływa z krynickiego portu, rejs trwa około półtorej godziny.

W sezonie letnim statek „Anita” odpływa o godzinie 9.30 i cumuje we Fromborku o godz. 11.00, rejs powrotny o godzinie 15.10, zatem do dyspozycji turystów cztery godziny. Ten czas zleci szybciej niż może się wydawać, bo na terenie Fromborka znajduje się wiele wspaniałych zabytków i bezcennych skarbów kultury.

Rejs z Krynicy Morskiej do Fromborka – przydatne informacje

Statek „Anita” wypływa z portu krynickiego o godz. 9.30;
Cumowanie we Fromborku około godz. 11.00.;
Powrót z Fromborka o godz. 15.10;
Cumowanie w Krynicy Morskiej około godz. 16.40.
Zakup biletów – w kasie biletowej pod pokładem jednostki;
Płatność tylko gotówką;
Zakup biletów – w dniu rejsów;
tel. informacyjny – +48 728 329 281, +48 604 646 962;

 

Statek płynie przez Zalew Wiślany, powierzchnia tego ciekawego akwenu wynosi 838 km², a szerokość waha się od 8 do 13 kilometrów. I warto pamiętać – większa część Zalewu Wiślanego znajduje w granicach należącego do Rosji obwodu królewieckiego.

W trakcie rejsu wyraźnie widać Tolkmicko, do tej kameralnej i również ciekawej miejscowości można z Krynicy Morskiej przepłynąć tramwajem wodnym „Generał Kutrzeba”.

Zobacz więcej – Rejs z Krynicy Morskiej do Tolkmicka

Po stronie bakburty, czyli mówiąc po lądowemu po lewej, zaważyć tez można wieżę bazyliki św. Katarzyny Aleksandryjskiej z nadgranicznie położonego Braniewa.

Statek płynie mniej więcej na środek Zalewu Wiślanego, następnie wykonuje zwrot przez bakburtę, do Fromborka coraz bliżej.

…I skarby Fromborka

Jak zatem wykorzystać cztery godziny w tym niewielkim miasteczku? Zwiedzanie warto zacząć od Wzgórza Katedralnego, bo w tej stosunkowo niewielkiej przestrzeni znajdują się najważniejsze zabytki Fromborka i krzyżują ważne wątki lokalnej i znacznie szerzej ujmowanej historii.

Wzgórze Katedralne – widok z pokładu statku.

W kościele archikatedralnym Wniebowzięcia NMP zobaczyć można wiele cennych dzieł sakralnej sztuki. Uwagę zwiedzających przyciąga miejsce pochówku Mikołaja Kopernika, którego autentyczność została dowiedziona dopiero na początku XXI wieku.
Warto też wysłuchać koncertu organowego, nietypowo ustawiony stół do gry znajduje się poza prospektem, w dolnej części kościoła. Dzięki temu słuchacze na żywo widzą skomplikowane i precyzyjne ruchy organisty. W trakcie koncertu organista komentuje specyfikę instrumentu i wykonywanych utworów.

Zobacz też – Pływanie – doskonała aktywność dla dzieci i dorosłych

Proponujemy też wejście na szczyt Wieży Radziejowskiego, z której podziwiać można Zalew Wiślany podkreślony wstęgą Mierzei Wiślanej.
W tutejszym Planetarium prezentowane są seanse popularyzujące astronomię i dorobek Mikołaja Kopernika. W pobliskim muzeum zobaczyć można wystawy dotyczące historii Fromborka i oczywiście działalności wybitnego astronoma.

Przerwa na obiad? Żaden problem, blisko Wzgórza Katedralnego znajduje się Dom Kopernika z bardzo dobrą i przystępną cenowo ofertą gastronomiczną. Zatem cztery godziny zlecą o wiele szybciej niż można się spodziewać. W drodze do portu można też zajrzeć na rynek i przysiąść na pomnikowej Ławeczce Mikołaja Kopernika. Z poziomu rynku doskonale też widać Wzgórze katedralne z gotyckimi murami i basztami.

W pobliżu Fromborka znajdują się ciekawe miejscowości Tolkmicko, Kadyny i Braniewo, ale tematy na osobne wycieczki…