Wystawy

„Nie tylko Bullerbyn” – wystawa w Nadbałtyckim Centrum Kultury

InfoGdansk
24 stycznia, 2024

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na kolejną wystawę przypominającą o wielkim znaczeniu bajkowego świata. W zeszłym roku placówka prezentowała oryginalne ilustracje Zbigniewa Rychlickiego opowiadające o barwnych przygodach Misia Uszatka.

Tym razem Nadbałtyckie Centrum Kultury pokaże prace Hanny Czajkowskiej, która przez wiele lat ilustrowała wydawnictwa z nurtu dziecięcej literatury. W bogatym dorobku ilustratorki między innymi opracowanie graficzne książki „Dzieci z Bullerbyn” szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, powieści Adama Bahdaja, Czesława Janczarskiego i wielu innych znakomitych pisarzy.

Twórczość Hanny Czajkowskiej na wystawie w Nadbałtyckim Centrum Kultury

Hanna Czajkowska (1917-1991) nigdy w Szwecji nie była, a jednak ze znakomitym skutkiem obrazowała bogaty świat tamtejszej dziecięcej literatury.
Studia artystyczne rozpoczęła w 1939 roku, ze względu na wybuch wojny i okupację – dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskała kilkanaście lat później. W trakcie studiów Hanna Czajkowska czerpała z merytorycznej opieki znakomitych wykładowców, nad jej talentem czuwał między innymi Marcin Szancer – wybitny grafik i legendarny ilustrator książek dla dzieci.

Artystka specjalizowała się w ilustrowaniu szwedzkiej literatury dziecięcej, która za sprawą pisarki Astrid Lindgren zyskała popularność na całym świecie.

Na wystawie zobaczyć będzie można oryginały ilustracji do doskonale kojarzonej książki „Dzieci z Bullerbyn” oraz z innych popularnych niegdyś bajek „Nils Paluszek” czy też „Emil ze Smalandii”.

Zobacz też – Miś Uszatek w Gdańsku

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprezentuje ponad 60 prac wykonanych w różnych technikach.
Wernisaż wystawy odbędzie się 27 stycznia 2024 roku, w otwarciu udział weźmie Sławomir Zagórski, krewny wybitnej ilustratorki.
Formułę wystawy poszerzą warsztaty „Twórcze metody analizy lektur” adresowane do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Warto wziąć udział, bo w warunkach intensywnej ekspansji mediów cyfrowych – umiejętności rozumnego czytania, kojarzenia i formułowania wniosków nabierają nowego sensu i wielkiej wartości.

„Dzieci z Bullerbyn” – legenda dziecięcej literatury

Wszystko zaczęło się na głębokiej szwedzkiej prowincji, gdzie młoda Astrid Lindgren (1907-2002) wychowywała się w maleńkiej osadzie Sevedstorp w pobliżu miasteczka Vimmerby.

Astrid Lindgren od lat 30-tych zajmowała się pracą redakcyjną między innymi dla Królewskiego Klubu Automobilowego. W 1947 roku ukazała się jej książka „Dzieci z Bullerbyn”, w której pisarka uzewnętrzniła wspomnienia dzieciństwa i związanej z pierwszymi latami życia beztroskiej sielanki. Zachęcona pozytywnym odbiorem napisała potem dwie kolejne części przygód niesfornych dzieci z niewielkiej osady.

Zobacz też – Sercowe upominki na Walentynki – Pomysły kreatywne, uczuciowe i drobne

„Dzieci z Bullerbyn” ukazały się w Polsce w 1957 roku, charakterystycznie żółta okładka i zestaw ilustracji były dziełem Hanny Czajkowskiej, zaproponowana przez artystkę stylizacja jest kojarzona z książką do obecnych czasów

Przygody gromadki dzieci do dzisiaj przyciągają uwagę, książka „Dzieci z Bullerbyn” od kilkudziesięciu lat stanowi chętnie czytaną lekturę szkolną, wyjątkowo odporną na kolejne ministerialne decyzje i reformy edukacji. I niech tak zostanie, bo dla wielu osób ta książka była, jest i będzie otwarciem fascynującej przygody z bogactwem świata literatury.

Zobacz też – Zarządzanie najmem w Gdańsku: Kompleksowy przewodnik po kluczowych strategiach i wyzwaniach

Astrid Lindgren napisała ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci. Wykreowana przez pisarkę postać Pippi Långstrump jest obecna w literackim (i nie tylko takim) obiegu na całym świecie.

Zabudowa Sevedstorp, pierwowzoru Bullerbyn, zachowała się do czasów obecnych i stanowi swego rodzaju atrakcję turystyczną. Natomiast Astrid Lindgren patronuje blisko dwustu szkołom na terenie Niemiec. Siła jej literackiej twórczości przełamała też polityczne bariery i granice, książki szwedzkiej pisarki były na przykład bardzo popularne w Związku Radzieckim.

INFORMACJE
Wystawa „Nie tylko Bullerbyn” w Nadbałtyckim Centrum Kultury;
Prezentacja prac Hanny Czajkowskiej;
ul. Korzenna 33/35, 80-851 Gdańsk;
Wernisaż wystawy – 27 stycznia 2024 roku, godz. 17.00;
Wystawa do 17 marca 2024 roku.